sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraKomisarz UE przyjedzie na zielonogórską paradę równości

Komisarz UE przyjedzie na zielonogórską paradę równości

V Marsz Równości w Zielonej Górze odbędzie się już 4 czerwca. Organizator Instytut Równości właśnie poinformował, że weźmie w nim udział Komisarz Unii Europejskiej ds. równości Helena Dalli.

Im bliżej samego wydarzenia tym wiemy coraz więcej. Z pewnością Marsz ma patronat zarówno marszałek Elżbiety Anny Polak jak i prezydenta Janusza Kubickiego, a także Komisji Europejskiej. I właśnie ten ostatni patronat powoduje, że do Zielonej Góry przyjedzie Komisarz Unii Europejskiej ds. równości Helena Dalli.

– Rozpoczęliśmy starania o przyjazd Pani Komisarz już w grudniu, gdy spotkałem się z nią w siedzibie Komisji Europejskiej. Wtedy też pomyślałem, że chcielibyśmy mieć patronat KE. Wtedy wiele mówili o represjach stosowanych przez nasze państwo, które prowadzi taką właśnie politykę. Pomógł nam polski oddział Komisji we Wrocławiu, złożyliśmy wniosek i w marcu otrzymaliśmy zgodę – mówi w rozmowie z nami Kacper Kubiak, jeden z głównych organizatorów z Instytutu Równości.

fot. Instytut Równości

Okazuje się, że będzie to jej pierwsza wizyta w Polsce, ale także pierwsza na Marszu Równości. Dowiedzieliśmy się również, że Panią Komisarz przekonała również niespodzianka, jaką mają dla uczestników organizatorzy. Z naszej strony możemy tylko napisać, że jest na co czekać.

– Mam wrażenie, że o przyjeździe Dalli przeważyła też nasza pomoc dla Ukrainy. Wspieramy migrantki i migrantów, nie tylko z Ukrainy, ale też podczas sytuacji w Białorusi. To dla nas też niesamowita sytuacja, gdyż uważam, że Komisarz ds. równości to najważniejsza obecnie osoba w Europie w tym temacie – dodaje Kubiak.

Znana jest także trasa samego marszu, która będzie wieść ulicami centrum Zielonej Góry. W tym roku marsz jest także poświęcony sprawom Ukrainy – Nie było innej opcji, by w tym roku nie być solidarnym ze społecznością Ukrainy. Instytut Równości przeciwdziała wszelakim formom wykluczenia społecznego, zawsze tak było i zawsze tak będzie. Dajemy siłę naszym przyjaciołom z Ukrainy i nie tylko, bo każda osoba uchodźcza jest legalna. – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

FB Instytut Równości

Dlaczego ten marsz jest tak istotny dla aktywistów i mieszkańców Zielonej Góry? Na to pytanie odpowiedziała nam Agnieszka Chyrc z Lubuskiego Strajku Kobiet

– Dlatego, że wciąż w naszym kraju nie ma równości i akceptacji dla osób nieheteronormatywnych. Dlatego, że to jeden z nielicznych momentów, w których osoby będące literkami w skrócie LGBTQiA+ mogą być sobą, mogą czuć namacalnie przynależność do tej społeczności. To kolorowy, pokojowy czas gdzie wszyscy są mile widziani i nie są oceniani, a my ich sojusznicy dajemy siłę i nadzieję, że może być normalnie. To też ważny wymiar edukacyjny, bliżej nieokreślona grupa wyzywana od ideologii staje się realnym człowiekiem idącym obok nas. Normalnym, zwyczajnym, miłym, mądrym, konkretnym kimś, kogo poznając zaczynamy postrzegać jako człowieka bez tych wszystkich stereotypów i uprzedzeń – mówi Chyrc

Helena Dalli, to maltańska polityk, socjolog i wykładowczyni akademicka, działaczka Partii Pracy, posłanka do Izby Reprezentantów, w latach 2013–2019 minister w rządach Josepha Muscata, od 2019 członek Komisji Europejskiej obejmując po raz pierwszy tekę Komisarz ds. równości.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
17.4 ° C
20.6 °
17.4 °
54 %
4.6kmh
71 %
sob.
24 °
niedz.
25 °
pon.
27 °
wt.
29 °
śr.
28 °

NAJPOPULARNIEJSZE