poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraKredyty będą droższe. Co dalej?

Kredyty będą droższe. Co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 100 punktów bazowych do 4,5 procent. Co to oznacza dla naszego portfela? Rata będzie bardzo wysoka. Czy można było tego uniknąć?

Stopy procentowe są podnoszone, gdyż na rynku jest zbyt dużo pieniędzy i rośnie inflacja, a co za tym idzie ceny produktów. Narodowy Bank Polski postanowił z tym walczyć, ale odczują to nasze portfele. To już 7 podwyżka stóp procentowych. Co istotne nie jest ona wynikiem wojny w Ukrainie tylko problemów z ubiegłego roku i braku reakcji Rządu RP na rosnące problemy gospodarcze.

Niestety jak pokazują wyliczenia rata kredytów w niektórych sytuacjach poszły prawie dwukrotnie w górę. Analizy HRE Investments nie pozostawiają złudzeń.

To jednak niejedyny problem polskich rodzin. Niestety wysokie stopy procentowe mogą spowodować mniejsze możliwości zaciągania nowych kredytów.

– Konsekwencją rosnących rat jest topniejąca zdolność kredytowa. Trzyosobowa rodzina, która ma do dyspozycji dwie średnie krajowe, nie może już pożyczyć 700 tysięcy złotych na zakup mieszkania (jak we wrześniu), a raczej około 200-250 tysięcy złotych mniej. Z punktu widzenia kredytobiorców oznacza to, że przynajmniej do końca maja trudniej będzie o kredyt. – czytamy w prognozie analityków Heritage Real Estate.

Teoretycznie są też dobre informacje. Jest szansa na umocnienie waluty i spadek kosztu zakupu euro, dolara czy franka szwajcarskiego. Rynek na decyzję RPP zareagował powściągliwie, ale efekt być może zobaczymy za kilka tygodni. To samo z cenami ropy, która kupowana jest właśnie za dolary. Ona też powinna potanieć, ale tutaj większym determinantem jest sytuacja za wschodnią granicą.

O sytuację polskich kredytobiorców zapytaliśmy również lubuskiego Posła na Sejm RP Waldemara Sługockiego – Opozycja już we wrześniu apelowała do Narodowego Banku Polskiego o reakcję i podniesienie stóp procentowych, po to, aby w przyszłości uniknąć tego, co mamy dzisiaj. Do naszego apelu przyłączyli się również byli Prezesi NBP i byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Roztropna i odpowiedzialna polityka bez wątpienia nie doprowadziłaby do sytuacji, w której znaleźli się Polacy i nasza gospodarka. W przypadku rządów PiS niezwykle trafne jest powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
0.7 ° C
0.7 °
0.7 °
92 %
2.3kmh
48 %
pon.
10 °
wt.
10 °
śr.
8 °
czw.
11 °
pt.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE