czwartek, 7 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraLewica: "Ferie+" nowy program PiS na drogie bilety kolejowe

Lewica: „Ferie+” nowy program PiS na drogie bilety kolejowe

Zielonogórscy politycy Lewicy zajęli się kwestiami drożyzny w transporcie kolejowym. Uważają, że najwyższy czas wprowadzić bilety takie jak funkcjonują w Niemczech, czyli 49 euro miesięcznie. Trzeba je tylko dostosować do polskich cen.

Po serii podwyżek, jakie zafundował nam polski rząd teraz jeszcze doszły podwyżki cen za przejazdy. Chcą nas chyba wepchnąć do samochodów, abyśmy jeszcze mniej dbali o środowisko. Pamiętajmy, że to samorządu lokalne robią wszystko, aby zwiększać dostępność pociągów. Zbliżają się ferie i te wyjazdy zapowiadają się bardzo drogo. Wszystkie podwyżki sięgają ponad 10% – zauważa Piotr Tykwiński.

Przejazdy robią się coraz droższe w szczególności w liniach TLK i IC. Lewica postuluje, aby wprowadzić rozwiązania zachodnie, gdzie za 49 euro można podróżować po całym kraju transportem regionalnym.

Cały czas aktualizowane są ceny w zasadzie wszystkiego. Społeczeństwo polskie żyje w czasach nieustającej wysokiej inflacji. Mamy niestety państwo z papieru. Miernikiem rządu jest to jak radzi sobie w kryzysie. Widać, że sobie z tym nie radzą. Najlepszym przykładem są właśnie ceny biletów – mówi współprzewodniczący Lewicy Tomasz Nesterowicz.

Lewica dodaje, że pomysł 49 euro za bilet jest dobry w warunkach niemieckich. Ta cena w Polsce powinna oscylować w okolicach 100-150 zł. Komunikacja publiczna ma realizować funkcję publiczną i umożliwiać przemieszczanie się i nie może tylko bazować na zarabianiu na obywatelach.

Warto zauważyć, że w Przewozach Regionalnych ceny nie zostały podniesione. Te z kolei współfinansowane są przez Urząd Marszałkowski. – Dodatkowo w ciągu ostatnich pięciu lat, zwiększyła się ilość tzw. pociągokilometrów z 2,9 mln to 4,3 mln. Reaktywowano po 20 latach linię z Zielonej Góry do Gubina – wyliczał Piotr Tykwiński. W 2017 roku urząd wydawał na przewozy 46,5 mln zł, a teraz jest to prawie 120 mln zł.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
1.9 ° C
2.2 °
-2.6 °
45 %
1.4kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
5 °
pon.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE