piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra#StopHejt: Pawła Adamowicza zabiła nienawiść

#StopHejt: Pawła Adamowicza zabiła nienawiść

Kolejny raz działacze Komitetu Obrony Demokracji zorganizowali wspomnienie zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz. Były ważne słowa, chwile zadumy i tylko tłumów zabrakło. Pod zielonogórską filharmonię przybyli ci, którzy po czterech latach jeszcze pamiętają.

Nienawiść zabija, na różne sposoby. Sama nienawiść istnieje od momentu, od którego istnieje gatunek ludzki i od początku była przyczyną ludzkich cierpień. Nienawiść niestety jest rozsiewana na różną skalę. Ta motywowana politycznie jest szczególnie niebezpieczna i cyniczna – mówił szef zielonogórskiego KOD Dariusz NocekTak jak sto lat temu nasiąknięty nienawiścią pocisk zabił pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza, tak cztery lata temu serce Pawła Adamowicza przeszyło ostrze noża mordercy – wspominał (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Zanim jednak doszło do morderstwa były kroki do niego doprowadziły. Organizator wydarzenia wspominał, że w 2017 roku na stronie Młodzieży Wszechpolskiej pojawiły się polityczne akty zgonu 11 prezydentów miast w tym Pawła Adamowicza. Prokuratura Zbigniewa Ziobry umorzyła śledztwo. Podobnie kilka dni temu Komisja Europejska została nazwana zorganizowaną grupą przestępczą, a Donald Tusk niemieckim kolaborantem.

Nie ma tutaj samorządowców, nie ma prezydenta Zielonej Góry. Jest nas dzisiaj garstka, ale czuję się samorządowcem tak samo jak Paweł Adamowicz, który kochał swój Gdańsk i zginął. (…) Dzisiaj to, co robi telewizja narodowa, ta propaganda, która sieje nienawiść przeżyłem na własnej skórze. Gdy poseł Kaczyński przyjeżdżał prosiłem, aby nie eskalować napięcia i uspokajałem. TVP podała informację, że to senator-ekstremista namawia do rozlewu krwi – wymieniał Senator RP Wadim Tyszkiewicz, który obecny jest na prawie wszystkich wydarzeniach KOD. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Ataki na polityków, samorządowców i społeczników stały się czymś codziennym. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic opowiadała jak zaczęła otrzymywać pogróżki, jak zepsuto jej hamulce w samochodzie, albo ponacinano opony. Opowiedziała jak straszono jej dziecko i bratanicę. Prokuratura dwie sprawy już umorzyła, kolejne są rozpatrywane.

Szczując na Komisję Europejską i struktury UE minister sprawiedliwości Polski nie różni się wcale od swojego odpowiednika w putinowskiej Rosji, mówił przedstawiciel PSL Czesław Fiedorowicz.

Sto lat temu nikt nie mówił o hejcie i nienawiści, ale to właśnie zabiło Prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Cztery lata temu historia zatoczyła koło. Dzisiaj powinniśmy zadbać o to, aby ona nigdy się nie powtórzyła. Nie chcę apelować do rządzących, bo oni opanowali mistrzostwo w mowie nienawiści, hejcie i kłamliwej propagandzie – podsumowała Maja Nowak z Polski 2050.

Dlatego do pokonania nienawiści potrzebna jest praca u podstaw w domu i szkole. Nie zawsze jednak to się udaje. Prowadząca zajęcia w jednej z zielonogórskich szkół przedstawicielka Instytutu Równości Agnieszka Chyrc opowiedziała o młodym człowieku, który uważał, że wszyscy powinni być tacy sami, według jednego wzorca, a resztę należy karać za odstępstwa od normy. Ten chłopak wyniósł takie standardy z rodzinnego domu. – To edukacja jest najważniejsza. Zamiast HIT-u i indoktrynacji powinna być w szkole obecna nauka empatii, akceptacji, etyki, filozofii czy też krytycznego myślenia – dodała.

Spotkanie zakończyło jak zwykle przejmujący utwór Sound of Silence.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
13.2 ° C
14.5 °
11.4 °
38 %
0.5kmh
88 %
czw.
13 °
pt.
20 °
sob.
24 °
niedz.
23 °
pon.
25 °

NAJPOPULARNIEJSZE