środa, 8 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraPrezydent obiecał, a szpital zapłaci. Drastyczna podwyżka cen za ciepło.

Prezydent obiecał, a szpital zapłaci. Drastyczna podwyżka cen za ciepło.

Nie milkną echa podwyżek stawek za ciepło systemowe, które zafundowała zielonogórzanom Elektrociepłownia Zielona Góra S.A. Prezydent Janusz Kubicki odtrąbił sukces w negocjacjach, ale kilka dni temu stawki podniesiono nawet o 80%. Drastycznie odczuł to Szpital Uniwersytecki.

Poprosiliśmy lecznicę o wyliczenia dotyczące prognozy zużycia energii cieplnej. Okazuje się, że w 2023 roku szpital może zapłacić więcej o prawie 2,4 mln zł. – Ten drastyczny wzrost cen energii spowodowany polityką PiS, czyli ulubionego koalicjanta Janusza Kubickiego może zarżnąć szpital, który leczy zielonogórzan – nie owija w bawełnę Sebastian Ciemnoczołowski, główny specjalista ds. rozwoju szpitala.

W 2022 roku szpital podliczył, że zużył łącznie ponad 29 tys. GJ (Gigadżuli) i zapłaci za to prawie 3 mln zł. Za identyczne zużycie w roku 2023 stawka będzie wynosić już 5,4 mln zł. Szacunek zużycia możemy zaobserwować na wykresie:

Prezydent Kubicki jak każdy mitoman, czyli człowiek, który przejawia skłonności do patologicznego kłamstwa i fantazjowania na swój temat obiecał coś, co nie tylko nie mógł obiecać, bo nie ma na to wpływu tak jak nie miał żadnego wpływu na wybudowanie CZMiD, przy którym się fotografował, że wybudował, choć tak naprawdę blokował. Zielonogórscy pacjenci powinno wreszcie usłyszeć prawdę, że ten prezydent nie dość, że zabiera szpitalowi więcej niż daje to przez swoją konfabulację niektórzy mogli uwierzyć, że zatrzyma ceny energii niczym Mojżesz, przed którym rozstąpiło się morze – dodaje S. Ciemnoczołowski.

Decyzja o podniesieniu stawek została jednak podjęta przez Ministra Klimatu i Środowiska na podstawie „aktualnego otoczenia makroekonomicznego”. Z takim wytłumaczeniem nie zgadzają się również politycy Lewicy:

Mamy drogie kredyty, drogi prąd, drogie jedzenie, ale teraz zielonogórzanie będą mieli drogie ciepło w domach. Od 17 stycznia wprowadza się nowe taryfy. Jeszcze we wrześniu obiecano, że kwoty wzrosną tylko o 10% – mówił podczas konferencji prasowe rzecznik prasowy Lewicy Cezary WysockiOd dłuższego czasu wprowadzano nas w błąd. Liczyliśmy, że w 2023 roku będą tylko 10% podwyżki, a tutaj mamy blisko 57%. Będzie to się jeszcze kumulowało, bo albo spółdzielnie i wspólnoty teraz będą podnosić opłaty, albo przejdzie to jeszcze na rok 2024 – dodał Radosław Brodzik. Lewica dodatkowo zastanawia się gdzie są teraz radni Prawa i Sprawiedliwości.

Brodzik apeluje, aby nie tylko szybko pozyskać środki z KPO i przeznaczyć je na zieloną energię, ale też przejrzeć się inwestycjom miejskim, które w dobie obecnego kryzysu może nie do końca są potrzebne. Jednocześnie postuluje obniżenie podatku od nieruchomości, aby w minimalny sposób ulżyć mieszkańcom.

Prezydent Janusz Kubicki nie ma jednak wytłumaczenia dla swoich prowadzonych z Elektrociepłownią negocjacji – Po podwyżkach cen gazu, prądu przyszła kolej na ogrzewanie. Pisałem o tym na koniec roku, że to wszystko ruszy i niestety nie myliłem się. Tak się stało. Po październikowej podwyżce o 10% mamy kolejną tym razem o prawie 60%. Mam nadziej, że to się kiedyś skończy. Teraz to wynika z rozporządzenia Ministra, marna pociecha. Ostatnio podali, że ceny biletów na pociągi też do góry. Masakra jakaś – napisał włodarz na swoim profilu.

O tym, że kryzys energetyczny nas dotknie mówili również radni Platformy Obywatelskiej – Już we wrześniu apelowaliśmy, aby zwołać sesję nadzwyczajną w sprawie bezpieczeństwa energetycznego i powołać zespół, który ma zapobiec kryzysowi – mówi szef klubu Marcin PabierowskiCo istotne Elektrociepłownia, jest spółka skarbu państwa tak samo jak Orlen. Jesteśmy dociskani podwyżkami z każdej strony przez nasz kochany rząd – dodaje radny Janusz Rewers.

Zielonogórską lecznicę prawdopodobnie czekają cięcia w budżecie co niestety odczują pacjenci. Tym bardziej że budżet planowany był we wrześniu i zgodnie z zapowiedziami zaplanowano wzrost wydatków na energię cieplną o zapowiadane 10%. Teraz jak zauważają pracownicy szpitala trzeba będzie jeszcze bardziej zacisnąć pas.

O drastycznych podwyżkach stawek za ciepło systemowe już pisaliśmy. To, że prezydent Kubicki minął się z prawdą jako pierwszy zauważył radny miejski Dariusz Legutowski.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
-3.9 ° C
-3.4 °
-4.5 °
58 %
1.7kmh
0 %
śr.
1 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
5 °
niedz.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE