piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraElektrociepłownia podnosi ceny nawet o 80%. Prezydent Kubicki zapewniał, że będzie mniej.

Elektrociepłownia podnosi ceny nawet o 80%. Prezydent Kubicki zapewniał, że będzie mniej.

Stare przysłowie mówi, że „kłamstwo ma krótkie nogi”. Zielonogórzanie po raz kolejny będą musieli przełknąć gorzką pigułkę i zmierzyć się z nowymi cenami za systemowe ciepło. Nowe stawki wejdą w życie 17 stycznia.

Zmiana Taryfy dla ciepła EC ZG jest efektem ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 25 listopada 2022 r. (…) i oznacza dla Odbiorcy ciepła z sieci ciepłowniczej wzrost dotychczasowych cen oraz stawek opłat średnio o 56,94% – czytamy w komunikacie Elektrociepłowni Zielona Góra S.A z 2 stycznia 2023 r.

Jest to jednak jedynie średnia. Radny miejski Dariusz Legutowski zauważył, że przy niektórych taryfach jest to nawet 80% więcej. – Pierwsza podwyżka opłat za ciepło systemowe o 10 proc. miała miejsce we wrześniu 2022r. Teraz w styczniu kolejna podwyżka netto aż o 80 proc. Jednocześnie stawka VAT 23 proc. wraca w miejsce obowiązujących w zeszłym roku 5 proc. także dla ciepła systemowego (ogrzewanie z kaloryferów) oraz prądu – pisze na swoim profilu radny.

Przy okazji przypomniał, że na początku września wraz z kolegami z klubu Platforma Obywatelska w Radzie Miasta Zielona Góra proponowali zwołania sesji nadzwyczajnej dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego w Zielonej Górze. Wtedy prezydent Janusz Kubicki krytykował pomysł i zarzekał się, że podwyżek nie będzie.

Mogę w jednej rzeczy na pewno uspokoić wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, ciepła systemowego nie zabraknie, ciepło systemowe w Zielonej Górze nie zdrożeje, jak w innych samorządach o 400, 500, 600%. Jesteśmy po rozmowach z Elektrociepłownią – zarządem Elektrociepłowni, podwyżka planowana od 1 października, to jest 10% dla mieszkańców miasta Zielonej Góry, czyli poniżej kosztów inflacji. Więc, jakby to niebezpieczeństwo związane z gigantycznymi podwyżkami ciepła systemowego w mieście Zielona Góra nie będzie miała miejsce. Jesteśmy zabezpieczeni, jeżeli chodzi o funkcjonowanie elektrociepłowni, bo gaz jest z naszych krajowych złóż, więc my te informacje mamy, ale chciałbym być konkretny od początku do końca – mówił na sesji Rady Miasta Zielona Góra w dniu 27 września 2022 r. prezydent Janusz Kubicki.

Jak zaznacza elektrociepłownia podwyżki spowodowane są otoczeniem makroekonomicznym w tym wzrostem cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz cenami paliw. Nowe stawki obowiązywać będą do 30 kwietnia 2023 r.

Komunikat możecie przeczytać TUTAJ, z kolei nowe taryfy znajdziecie TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
8.4 ° C
9 °
8.4 °
67 %
4.1kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
9 °
pon.
11 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE