piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraOficjalnie: Lubuskich winnic jest najwięcej w Polsce

Oficjalnie: Lubuskich winnic jest najwięcej w Polsce

Na razie pod względem powierzchni, ale to pokazuje jak silne jest nasze wino na tle całego kraju. Enoportal przygotował analizę struktury powierzchni upraw winorośli w Polsce. Winne krzewy uprawia się w województwie lubuskim na blisko 135,9 hektarach.

Dane pochodzą z analizy raportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i datuje się je na 29 grudnia 2022 r. To pierwsza taka analiza i zestawienie na podstawie konkretnych danych liczbowych. Lubuskie z wynikiem 135,9 hektara upraw zajmuje pierwsze miejsce przed województwem małopolskim i dolnośląskim.

Winiarstwo jest naszą autentyczną marką. Mamy ludzi, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem zajmują się odradzaniem tradycji winiarskich oraz traktują winiarstwo jako swój zawód – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, która wiele lat tam rozpoczynała promowanie lubuskiego szlaku wina i miodu, a także rozpoczynała projekt winnicy samorządowej w Zaborze, gdzie znajduje się obecnie Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Co ciekawe z danych wynika, że mimo iż mamy największą powierzchnię upraw to producentów wina zamierzających wyrabiać zajmujemy drugie miejsce. Wg danych KOWR na koniec grudnia w naszym regionie zarejestrowanych jest 55 producentów, a w woj. małopolskim jest ich 77.

Do najbardziej popularnych odmian winorośli uprawianych w Lubuskim zaliczamy Riesling (28,01 ha), Solaris (13,65 ha) oraz Pinot Noir (11,33 ha). Łącznie w całej Polsce wg danych winogrona uprawia się na powierzchni prawie 770 hektara. Dla porównania w Hiszpanii w 2018 roku winnice zajmowały powierzchnie 869… tysięcy hektarów.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
8.4 ° C
9 °
8.4 °
67 %
4.1kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
9 °
pon.
11 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE