niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie buduje z głową. Oto jak będzie wyglądał budynek pasywny.

Lubuskie buduje z głową. Oto jak będzie wyglądał budynek pasywny.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Urząd Marszałkowski podpisał umowę z wykonawcą wzorcowego budynku pasywnego, który posłuży za miejsce pracy dla „unijnych departamentów”. Lubuskie może zyskać podwójnie, zmniejszy się koszt najmu pomieszczeń, a także nowy budynek będzie generował większe oszczędności na energii.

Projekt powstał w partnerstwie z Centrum Energetyki Odnawialnej z Sulechowa. To oni zaprojektowali rozwiązania, które realizować będzie wykonawca firma NCC (New Construction Concept sp. z o.o. w Katowicach).

Dzisiaj bardzo ważna data, gdyż podpisujemy umowę na budowę wzorcowego budynku pasywnego. To nie żaden pałac, ale bardzo prosty, samowystarczalny, energooszczędny budynek, dzięki któremu znacznie obniżymy koszty najmu i eksploatacji powierzchni biurowych, ale też koszty energii, ograniczymy niską emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, poprawimy jakość obsługi interesantów – mówił marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Budynek ma być trzykondygnacyjny i na piętrach będą zlokalizowane biura urzędników, a na parterze sale konferencyjne i pomieszczenia administracyjno-gospodarcze. Całość inwestycji to koszt ponad 54 mln zł, z czego prawie 38 mln zł dokłada Unia Europejska.

Powiększamy majątek województwa, a nie wyrzucamy miliony w błoto. Ten budynek i następne będą służyć nie tylko urzędnikom, którzy będą tam pracować, ale także mieszkańcom województwa lubuskiego, samorządom, beneficjentom, którzy będą mogli tam przychodzić i współpracować z tą administracją, która wdraża środki unijne w całym regionie i które przyczyniły się w ostatniej dekadzie do przeobrażenia tego regionu – wymieniał Sebastian Ciemnoczołowski, szef klubu radnych Platforma Obywatelska w Sejmiku Województwa.

Na miejscu obecny był również prezes zarządu NCC Dawid Śliwa, który wyliczył ile dokładnie oszczędności może przynieść taki budynek. Katowicka spółka ma na koncie najnowocześniejsze biurowce pod kątem zużycia energii w Polsce. Tam dzisiaj inwestor oszczędza 20 zł na metrze kwadratowym miesięcznie. Z prostego rachunku wynika, że rocznie daje to 240 zł oszczędności na metrze rocznie. A wzorcowy budynek pasywny w Zielonej Górze Nowym Kisielinie ma mieć blisko 3,6 tys. metrów kwadratowych.

Dzięki temu projektowi pieniądze, które pochodzą z pomocy technicznej, czyli także ze środków unijnych, które są w naszej dyspozycji na utrzymanie całej administracji zarządzającej środkami unijnymi, będą mogły być wydatkowane na tworzenie nowego majątku województwa, który pozostanie jego majątkiem na zawsze. I będzie mógł służyć innym celom w przyszłości, kiedy być może Polska już nie będzie korzystać ze środków unijnych, ale to jest proces, który potrwa na pewno kilkanaście kolejnych lat – dodał Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
11.7 ° C
11.7 °
11.2 °
89 %
2kmh
99 %
niedz.
21 °
pon.
24 °
wt.
26 °
śr.
24 °
czw.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE