poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie dalej pomaga Ukrainie. Mocne wsparcie z Niemiec.

Lubuskie dalej pomaga Ukrainie. Mocne wsparcie z Niemiec.

W Zielonej Górze odbył się dzisiaj VII Szczyt Partnerstwa Odry. Delegaci z ośmiu regionów po stronie polskiej i niemieckiej rozmawiali m.in. o pandemii COVID-19 czy utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa”. Jednak to wojna w Ukrainie zdominowała debatę.

Jednoznacznie potępiamy zbrodniczą agresję Rosji w Ukrainie. Równie jednoznacznie i solidarnie wyrażamy nasze poparcie dla narodu ukraińskiego. Lubuskie otrzymało wsparcie od landów Brandenburgii i Saksonii. Dzięki temu, że razem tworzymy partnerski most to konwoje dotarły już do Ukrainy. – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak mówił członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak odpowiedzialny za współpracę zagraniczną, podczas Szczytu Partnerstwa Odry zdano prawie dwuletnie sprawozdanie na temat działań grup roboczych, które w tym czasie obradowały. Podkreślał, że podstawy Unii Europejskiej są podstawami do dialogu i współpracy.

fot. Lubuskie.pl

Partnerzy przyjęli również apel:


Apel regionów „Partnerstwa Odry“ przeciwko wojnie na Ukrainie

12 maja 2022 r.

W imieniu polskich województw i niemieckich krajów związkowych, należących do sieci „Partnerstwo Odry”, zdecydowanie potępiamy rosyjską militarną agresję wobec Ukrainy.

Bezprawne, bezzasadne i brutalne działania wojsk rosyjskich na terytorium niepodległego państwa, to wydarzenie bez precedensu w XXI wieku w historii naszego kontynentu, które od społeczności międzynarodowej wymaga jasnego i radykalnego stanowiska, wezwania do natychmiastowego zaprzestania agresji i opowiedzenia się po stronie pokoju, poszanowania prawa międzynarodowego oraz zasad wypracowanych na arenie międzynarodowej przez ostatnie dziesięciolecia. Regiony zrzeszone w naszej międzyregionalnej sieci i ich lokalne społeczności odrzucają wojnę i wyrażają solidarność z ukraińskimi miastami, bombardowanymi przez rosyjskiego agresora.

Wobec inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę, niosącą za sobą śmierć ludzi i ogromne zniszczenia, „Partnerstwo Odry” angażuje się we wsparcie i udzielanie niezbędnej pomocy Ukrainie i narodowi ukraińskiemu, dotkniętemu skutkami działań wojennych.

Regiony „Partnerstwa Odry” starają się zapewnić ochronę i bezpieczeństwo uchodźcom z Ukrainy. W tym celu, polskie województwa i niemieckie kraje związkowe będą ściśle współpracować i wspierać się wzajemnie w miarę swoich możliwości. Tym samym, chcemy wysłać sygnał, że Polacy i Niemcy biorą wspólną odpowiedzialność za losy społeczności lokalnych i regionalnych Ukrainy, które opuściły swój kraj w poszukiwaniu wolności i spokojnego życia.


Bardzo się cieszę, że mogliśmy zaoferować pomoc Ukrainie. Staramy się wykorzystać naszą współpracę do pomocy. Jako partnerstwo Odry wysłaliśmy sygnał naszego zjednoczenia i zdecydowania, aby pomóc Ukrainie w trudnej walce dla nas za wolność i demokrację – podkreśłał premier Brandenburgii, Dietmar Woidke.

Deklarację bezpośredniego wsparcia złożył z kolei Michael Kretschmer, premier Wolnego Państwa Saksonia. Kraj związkowy deklaruje przyjęcie do siebie dzieci, które zmagają się z chorobami onkologicznymi. Zaapelował o natychmiastowe zakończenie wojny i powstrzymanie mordowania ludzi.

fot. Lubuskie.pl

Najwięcej jednak danych na temat wsparcia Ukrainy podała nowa burmistrz Berlina Franziska Giffey. W szczytowym momencie do stolicy Niemiec przyjeżdżało pociągami po 10 000 uchodźców dziennie.

Sygnał krajów związkowych pokazuje jak ważna jest współpraca i solidarność Polski i Niemiec. Nie chodzi tylko o apel. Mówiliśmy o konkretnych rozwiązaniach np. pomocy dla wolontariuszy. Teraz pojawi się faza integracji, aby dać ludziom perspektywę i pracę. Musimy odrobić lekcję z poprzedniego kryzysu uchodźczego. Warunkiem udanej integracji jest pokazanie właśnie odpowiedniej perspektywy. – mówiła.

Niemiecka burmistrz ma jednak plan, który zamierza wdrażać – Musimy sobie uzmysłowić, że to nie jest sprint, tylko raczej maraton i że nasza szansa istnieje także w tym, co łączy Polskę i Niemcy: brakuje nam pracowników, specjalistów – powiedziała burmistrz. – To samo dotyczy dzieci. Próbujemy jak najszybciej umieścić je w niemieckich przedszkolach i szkołach – dodała.

Chcemy, aby ta dyslokacja funkcjonowała, ponieważ podobnie jak w Polsce, większość osób chce zostać w dużych miastach. A my chcielibyśmy jednak, aby przenieśli się oni także do mniejszych ośrodków – zakończyła Giffey.

Na koniec marszałek Elżbieta Anna Polak przekazała symbolicznie statek w butelce, co zwiastuje przewodnictwo w kolejnym, VIII Szczycie Partnerstwa Odry dla Berlina. Dowiedzieliśmy się również, że szykowane jest kolejne wsparcie dla regionów w Ukrainie.

fot. Lubuskie.pl

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
18.9 ° C
18.9 °
17.9 °
37 %
0.7kmh
100 %
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
20 °

NAJPOPULARNIEJSZE