sobota, 4 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie dostanie 53 mln euro więcej

Lubuskie dostanie 53 mln euro więcej

Skuteczne działania Zarządu Województwa Lubuskiego i marszałek Elżbiety Anny Polak przyczyniły się do zwiększenia alokacji dla naszego regionu w nowej perspektywie finansowej, aż o 53 mln euro.

Wnosiliśmy do Komisji Europejskiej skargę z powodu utraty alokacji w wysokości 120 mln euro. Nasze interwencje najwyraźniej poskutkowały, bo właśnie Ministerstwo Funduszy i Rozwoju zrekompensowało część tej kwoty i dzisiaj otrzymaliśmy dodatkowe 53 mln euro – mówi w rozmowie z nami marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Zarząd Województwa wielokrotnie alarmował i informował, że zastosowany algorytm zmniejszył ilość dostępnych środków na lata 2021-2027 o 120 mln euro. – Nowe wskaźniki premiują bogatsze województwa kosztem słabszych. Wojewoda Dajczak przyłożył do tego rękę i teraz cieszy się, że #Lubuskie traci. – pisała wtedy lubuska marszałek.

Teraz jednak twarde stanowisko władz wojewódzkich przyczyniło się do zmiany zachowania w Ministerstwie Funduszy. Jak czytamy w kolejnym piśmie wystosowanym do ministra Grzegorz Pudy – Zarząd Województwa Lubuskiego nadal oczekuje zmiany podejścia do lokowania środków na programy regionalne (…) Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej podział alokacji na programy regionalne powinien odbywać się w sposób uczciwy i transparentny.

Jednocześnie przypomniano ministrowi, że 14 grudnia 2021 roku złożył deklarację, że w ramach refundacji utraconych środków, nastąpi finansowanie projektów strategicznych dla regionu w ramach programów krajowych. Zarząd kategorycznie domaga się realizacji zadań w ramach Kontraktu Programowego.

To wszystko sprawiło, że Ministerstwo zmieniło zdanie. Przy podziale dodatkowych środków zbudowano nowy algorytm. Tym razem regiony zyskały, teraz to jest nie 40 procent z unijnego tortu, lecz 41,46 procent. Nowe wskaźniki to m.in. odsetek ludności terenów wiejskich, liczba migrantów z Ukrainy, odsetek migrantów z Ukrainy, liczba osób w wieku poprodukcyjnym, liczba osób dorosłych (25-64 lata) czy liczba osób niekorzystających z internetu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
pochmurnie
-0.6 ° C
0.1 °
-0.6 °
80 %
4kmh
12 %
sob.
2 °
niedz.
0 °
pon.
0 °
wt.
1 °
śr.
2 °

NAJPOPULARNIEJSZE