wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie w niemieckim pawilonie... i do tego w niemieckim mieście.

Lubuskie w niemieckim pawilonie… i do tego w niemieckim mieście.

Politycy tak już mają, że gdy nie zajmują się sprawami merytorycznymi to starają się uderzać w wymyślone problemy. Dotychczas mieliśmy wrażenie, że to raczej prawicowi politycy wszędzie widzą „niemieckie działania”. Teraz dołączyła do nich radna wojewódzka Aleksandra Mrozek z Samorządowego Lubuskiego.

Rządowe media opisały udział województwa lubuskiego na targach ITB w Berlinie z relacji radnej wojewódzkiej Aleksandry Mrozek, której nie spodobało się, że nasze województwo miało swoje stoisko w pawilonie „niemieckim”, a nie „polskim”. Nazewnictwo jest tutaj dosyć istotne.

Pomijając „germanofobię” niektórych komentatorów i polityków to trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jak tłumaczy rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Paweł Kozłowski, Lubuskie chciało wynająć powierzchnię na stanowisku Polskiego Organizacji Turystyki w hali Hub27, ale nie dysponowano wielkością, która zapewniłaby założenia stoiska. Po prostu nasz region zaprosił prywatne firmy obsługujące turystów i potrzebował 50 m2 powierzchni, a POT był w stanie dać jedynie 10 m2. Dlatego też otrzymaliśmy miejsce w hali 6.2 obok stoiska rumuńskich Karpat.

Poza niemieckimi stoiskami jak sugerują prawicowi dziennikarze w hali 6.2 były również miasta i regiony austriackie, belgijskie czy holenderskie. Zadziwiające jest również stwierdzenie radnej Mrozek, że ona nie rozpoznawała regionów i stoisk w tej hali, a przecież zajmuje się tym od lat.

W hali 6.2 razem z województwem lubuskim była m.in. Bruksela, Luksemburg, Monachium, Bawaria czy region Zugspitz (najwyższy szczyt naszych zachodnich sąsiadów). To raczej znane miejsca. Przypisywanie hali 6.2, że była niemiecka, nie jest zgodne z prawdą mimo oznaczeń.

Mało tego. Okazuje się, że Hub27 gdzie był pawilon „polski” również okazał się… „niemiecki”. Potwierdza to oznaczenie na mapie ITB. W „polskiej” hali były oczywiście również inne regiony i państwa w tym m.in. Gruzja, Bułgaria, Czechy… i Niemcy. Dokładnie w tej samej hali pod numerem 200 znajdowało się jedno z największych niemieckich stoisk. Tam było stanowisko Niemieckiej Centrali Turystycznej, Drezna, Kolonii, Lipska czy Szwarzwaldu.

Legenda z mapy ITB Berlin

W Berlinie na lubuskim stoisku obecne były następujące podmioty:
– Zamek Joannitów – Łagów;
– Progress Edyta Kołodenna-Malaryk i Visit Zielona Góra;
– Zielony Cypel Lubniewice;
– Żabi Dwór;
– Przytok Golf Resort;
– Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze

Targi były w tym skierowane bardziej do branży turystycznej niż do indywidualnych odwiedzających. Było to widać w prezentacji produktów turystycznych. Nie wszystkim jednak przeszkadzało usytuowanie województwa lubuskiego.

Faktycznie mogło to wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się, że nie miało to większego wpływu na cały odbiór. Targi były światowe i to było naprawdę odczuwalne, bardzo dużo zwiedzających. Regiony z Włoch czy innych krajów robiły wrażenie. Nie zaszkodzi być w takim miejscu, ale to chyba nie był target dla nas. Choć odkreślę, że warto być przy każdej okazji pokazania się, bo nigdy nie wiadomo kto i kiedy może się u nas pojawić na kanwie tego wydarzenia – mówi w rozmowie z nami Marek Woźniakowski, przedstawiciel Żabiego Dworu, który był osobiście na targach.

Zgodnie z opracowaniem Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze z 31 maja 2022 r. (Turystyka w województwie lubuskim w 2021 r.) najwięcej turystów zagranicznych odwiedzających województwo lubuskie, przybyło z Europy – 71,2 tys. (74,2 proc. to obywatele Unii Europejskiej), podobnie jak przed rokiem. Europejczycy stanowili, 97,2 proc. ogółu turystów zagranicznych (97 proc. w roku poprzednim). Mieszkańcy Europy odwiedzający w 2021 r. województwo lubuskie pochodzili głównie z Niemiec – 43,6 proc.

Podsumowując oburzenie, że województwo lubuskie znalazło się w „niemieckim” pawilonie jest śmieszne. Już nawet z punktu widzenia marketingowego lepiej wyróżnić się i zdobyć klientów w innym miejscu niż

Współpraca autorska: Kacper Kubiak


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.6 ° C
5.6 °
5.1 °
85 %
7.5kmh
88 %
wt.
10 °
śr.
10 °
czw.
10 °
pt.
8 °
sob.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE