czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLubuskie wynalazki? Studenci i biznes mają pomysły

Lubuskie wynalazki? Studenci i biznes mają pomysły

Dwudniowy Lubuskie Festiwal Innowacji rozpoczął się dzisiaj na Uniwersytecie Zielonogórskim. Biznes, Nauka i przede wszystkim ogromne pokłady kreatywności spotykają się, aby wymienić doświadczenia. Kadra naukowa cieszy się, że samorząd wojewódzki postawił na innowacyjność.

– Budujemy zieloną krainę inteligentnych i innowacyjnych technologii zgodny z kierunkiem europejskim Zielony Ład, a także cyfryzacją. Ten festiwal jest częścią programu innowacji. Jest on w formule otwartej, po to, aby zachęcić lubuskie firmy do realizacji działań w tym zakresie. Chodzi nam o transfer wiedzy do biznesu. – mówiła na otwierającej konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Program festiwalu przewiduje spotkania, konferencje, na których można zgłębić wiedzę o synergii nauki i biznesu czy zapoznać się z działalnością klastrów. Najważniejsze jednak jest spotkanie naukowców z przedsiębiorcami.

 – Zarówno nasi pracownicy, jak i studenci, rozwijają się w tych wszystkich kierunkach, ale warto też podkreślić działalność naszych Parków Naukowo-Technologicznych. Mamy trzy i wszystkie współpracują z małymi, średnimi przedsiębiorcami – wymieniała prorektor ds. współpracy z gospodarką dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego – Realizują ogromną liczbę projektów, zgłaszają też wynalazki w postaci patentów czy wzorów przemysłowych. Mamy nadzieję, że ten pierwszy festiwal innowacji będzie początkiem bardzo dobrej inicjatywy, pokazującej to, co dzieje się na Uniwersytecie Zielonogórskim – co potrafią zrobić nasi studenci i nasi pracownicy.

Na potwierdzenie tych słów dostępna była również wystawa innowacyjnych projektów realizowanych przez samych żaków, ale również młode start-upy. Wśród nich znalazły się roboty, drony, drukarki 3-D, kamery termowizyjne i inne.

Autor Programu Rozwoju Innowacji dla regionu lubuskiego – dr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej pogratulował marszałek Elżbiecie Annie Polak i Zarządowi Województwa Lubuskiego tego, iż innowacje postawili w centrum polityki regionalnej.

– To jest ogromne wyzwanie, ale to spowoduje zwiększenie ilości środków finansowych, które będą kierowane do Lubuskiego – mówił dr Jerzy Tutaj, przypominając, że idea organizacji Lubuskiego Festiwalu Innowacji pojawiła się jako pomysł na spotkaniach Lubuskiego Forum Innowacji.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
18.4 ° C
20.1 °
18.4 °
73 %
2kmh
73 %
śr.
18 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE