sobota, 20 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościLubuszanie protestowali w Warszawie

Lubuszanie protestowali w Warszawie

Wszechobecna drożyzna, inflacja przebijająca sufit i do tego niezwykle droga energia przebijająca często kilkaset procent. To wszystko sprawiło, że organizacje samorządowe, kolejny raz pojechały protestować do Warszawy. Wśród nich była delegacja z woj. lubuskiego.

Całość wydarzenia została zorganizowana przez Ruch Samorządowy TAK! dla Polski. Rząd już kilkakrotnie pozbawił wspólnoty lokalne wypracowanego przez miasta i gminy dochodu z PIT, ograniczył subwencję oświatową i obciąża coraz większą częścią kosztów finansowania oświaty samorząd. Teraz stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia – muszą anulować przetargi, w których spółki skarbu Państwa proponują rachunki za prąd do 700 % wyższe niż w roku ubiegłym. To sprawiło, że włodarze wyszli na ulice.

Protestujemy przeciwko gigantycznym cenom energii! Nie chcemy składać się na zyski spółek skarbu państwa – kosztem ciepła w szkołach, przedszkolach i szpitalach! Jesteśmy tu gdzie trzeba – po tej dobrej stronie, w imieniu nas wszystkich, samorządów, przedsiębiorców, rolników, obywateli – napisała na swoim profilu marszałkini Elżbieta Anna Polak

Protest rozpoczął się w pobliżu gmachu Sejmu RP, na miejscu pojawiło się setki osób z gmin, powiatów i województw. Przynieśli ze sobą flagi, herby oraz transparenty. Na wielu były informacje ile pieniędzy samorządy straciły na podwyżkach cen energii. Tłum przeszedł ulicami Warszawy pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Jesteśmy po to, aby służyć, a nie by się nami wysługiwano. Służyliśmy w czasie pandemii, w kryzysie uchodźczym, będziemy także teraz z naszymi mieszkańcami. Proszę się nami nie wysługiwać. Apelujemy o partnerstwo i poważne traktowanie – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wśród samorządowców byli również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski czy prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Po zakończeniu przemówień oficjalny protest został złożony w KPRM i jedną z osób, która zanosiła dokument była marszałek Elżbieta Anna Polak – porozmawialiśmy z nią tuż po zakończeniu protestu.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
5.6 ° C
5.6 °
5.1 °
95 %
4kmh
100 %
sob.
6 °
niedz.
8 °
pon.
8 °
wt.
11 °
śr.
5 °

NAJPOPULARNIEJSZE