czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraLUW skontroluje instytucje zaangażowane w pożar w Przylepie

LUW skontroluje instytucje zaangażowane w pożar w Przylepie

Ruszają kontrole instytucji i jednostek, które brały udział w akcji gaszenia pożaru toksyn w Przylepie. Wicewojewoda Lubuski Tomasz Nesterowicz zapowiada, że w najbliższych tygodniach sprawdzeniu podlegać będzie wiele aspektów działań począwszy od zarządzania na miejscu katastrofy po decyzje odnośnie organizacji dożynek gminnych na terenie skażonym.

Niezależnie od postępowania prokuratorskiego, który obecnie się toczy pan wojewoda Marek Cebula, wicewojewoda Dariusz Popławski i ja podjęliśmy także niezależne działania mające na celu sprawdzenie wszystkich działań, jakie były wykonywane w związku ze składowaniem odpadów i ich pożarem. Kontroli mają podlegać wszystkie, które były związane z tak zwaną administracją zespoloną – mówił podczas konferencji prasowej wicewojewoda Tomasz Nesterowicz.

Kontrole mają dotyczyć dokumentacji zebranej zarówno podczas gaszenia pożaru, jak i również wydawania pozwoleń, choćby na organizację imprezy masowej miesiąc po wydarzeniach, które miały miejsce w Przylepie. Wicewojewoda Tomasz Nesterowicz odniósł się również do wpisów prezydenta Janusza Kubickiego.

Stan prawny jest jednoznaczny. W 2020 roku pan prezydent został wskazany jako organ odpowiedzialny za posprzątanie tego terenu. W tym samym roku została też wykonana na zlecenie miasta ekspertyza, a dokładnie procedura, która miała powiedzieć, jak się zachować w wypadku pożaru. Będziemy sprawdzać, dlaczego nie została wykonana podczas akcji – wskazywał wicewojewoda.

Władze wojewódzkie sprawdzą również, dlaczego mieszkańcy od początku byli informowani, że w zasadzie nic się nie stało, że nie doszło do skażenia. Kwestiom kontroli ma podlegać również sprawa ewakuacji, która pierwotnie została ogłoszona, ale później przez ówczesnego wojewodę odwołana. Mieszkańcy po pożarze byli publicznie zapewniani, że nie doszło do emisji toksycznej chmury.

Wielokrotnie również prosiliśmy prezydenta, aby do czasu wyjaśnienia tego, czy doszło do skażenia, na tym terenie. Żeby wprowadzić działania profilaktyczne i uniknąć na tym terenie do zwiększania szansy na to, że będzie dochodziło do potencjalnego kontaktu mieszkańców z trucizną, aby nie organizować imprez – zwracał uwagę radny miejski Dariusz Legutowski z Platformy Obywatelskiej.

Ten sam samorządowiec również jako jedyny spotkał się ze Stowarzyszeniem Zagórze z gminy Czerwieńsk.

Chcemy zapytać, czy możemy czuć się bezpiecznie w obliczu tego co się wydarzyło w zeszłym roku w sprawie katastrofy w Przylepie? Jak mamy czuć się bezpiecznie i czy możemy czuć się bezpiecznie. Interweniowaliśmy wielokrotnie u różnych służb. Cały czas słyszymy, że jesteśmy bezpieczni. Czujemy się lekceważeni przez burmistrza gminy Czerwieńsk, minister Moskwy czy wojewody Dajczaka – mówiła Agata Olejniczak ze Stowarzyszenia Zagórze.

Stowarzyszenie jednocześnie składa doniesienie do prokuratury i wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zbadanie poziomu skażenia terenu w gminie Czerwieńsk. W najbliższych dniach ma powstać harmonogram zarówno kontroli jak i dodatkowych badań gleby z uwagi na to, że w Gęśniku nadal zalega po pożarowy szlam z toksynami.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
7.4 ° C
7.4 °
7.4 °
64 %
3.5kmh
4 %
czw.
10 °
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
13 °
pon.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE