niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraManipulacja mediów narodowych. Co przekazał tłumacz?

Manipulacja mediów narodowych. Co przekazał tłumacz?

Od wczorajszej konferencji prasowej ministrów środowiska Polski i Niemiec w mediach narodowych przekazywana jest zmanipulowana informacja na temat tweeta marszałek Elżbiety Anny Polak i wypowiedzi ministra środowiska Brandenburgii Axela Vogla. O co zapytał dziennikarz, a co przetłumaczono?

Wszystko to wygląda jak zgrabna ustawka mediów narodowych z organizatorem konferencji prasowej – wojewodą zachodniopomorskim. Zadano pytanie na temat tweeta marszałek województwa, którego publikowaliśmy w naszej relacji LIVE z Katastrofy nad Odrą.

Na spotkaniu obecni byli nie tylko ministrowie środowiska obu krajów, ale też Axel Vogel, minister środowiska Brandenburgii, który w niemieckich mediach od zeszłego tygodnia komentował wstępne wyniki badań w Odrze i informował o wysokim stężeniu rtęci w próbkach.

W niedzielę o to samo zapytali dziennikarze, czy przekazywał taką informację marszałek województwa lubuskiego. W tym momencie tłumacz obecny na konferencji zapytał jednak ministra o coś zupełnie innego. Zgodnie z pytaniem minister Vogel odpowiedział – Ta wypowiedź jest mi absolutnie nieznana. Wskazaliśmy, że stwierdziliśmy w Odrze wysokie wartości pH, które mogą działać toksycznie, nie możemy jednak wyjaśnić, dlaczego.

Błąd tłumacza rozpętał w narodowych mediach spirale nienawiści i zarzutów o kłamstwo.

Sytuację skomentował sam minister Vogel i następnego dnia z samego rana, nie pozostawił suchej nitki na sytuacji, która się wydarzyła: – To oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza po rzekomym cytacie ode mnie, czy w Odrze poparzy mi ręce. Zareagowałem na to i przeszedłem do wartości pH; Nie pytano mnie o poziom rtęci.

Całą sytuację postanowiła skomentować na specjalnie zwołanej konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak

Rozpętał się niesamowity hejt względem błędu tłumacza. Został natychmiast podchwycony przez ministrów i rząd, a którzy obeszli się ze mną w okrutny sposób. (…) Temat absolutnie zastępczy i nie do pomyślenia jest, że z tego powodu nasyła się służby na marszałek, która ośmieliła się poinformować o zagrożeniu mieszkańców – mówiła

Dodała, że o obecności rtęci w próbkach, mówił nie tylko minister Vogel, który w wywiadach mówił, że informuje na bieżąco marszałek Polak, ale także niemieckie media w tym radio Oderwelle oraz RBB24.

– Chciałabym bardzo w to wierzyć, że to błąd tłumacza. Być może było tam duże zamieszanie i faktycznie można było niezbyt dokładnie usłyszeć odpowiednie pytanie. Wolałabym, aby rząd zająć się wsparciem wędkarzy i społeczników, niż kierowaniem hejtu na marszałek województwa – wspomniała włodarz regionu.

W obronę Elżbietę Annę Polak wziął nie tylko przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, ale również burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula – Nie ma chwały dla tych, którzy w tym momencie zaczęły atak polityczny na innych. A dzisiaj dochodzi do jakichś dziwnych sytuacji, że wystarczy jedna iskra zapalna, żeby można było kogoś zaatakować – w tym przypadku naszego najlepszego marszałka od sytuacji kryzysowych. Tak mogę powiedzieć, bo tak było przy COVID-19, tak jest w każdej sytuacji – tłumaczył.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
21.4 ° C
21.7 °
18.4 °
35 %
4.6kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE