poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraMarsz Równości w Zielonej Górze

Marsz Równości w Zielonej Górze [DUŻO ZDJĘĆ]

Już po raz V odbył się Marsz Równości w Zielonej Górze. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, było zaskakująco, radośnie, kolorowo i przede wszystkim bezpiecznie. Marsz odwiedziła również Komisarz UE ds. równości Helena Dalli.

Całość rozpoczęła się od Pikniku Równości na Placu Powstańców Wielkopolskich przed zielonogórską Filharmonią. Były stoiska zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych, tańce, konkursy i przemówienia oficjeli.

Na marszu pojawiły się posłanki Katarzyna Osos i Anita Kucharska-Dziedzic oraz Senator RP Wadim Tyszkiewicz. Urząd Marszałkowski reprezentował członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak.

– Dzisiaj, 4 czerwca 2022 roku, 33 lata po tym, kiedy Polacy obalili niedemokratyczny ustrój, nam, demokratom, i Wam, jako ludziom wolności i wolnych przekonań, brakuje tego, co jest najważniejsze w życiu – wolności i równouprawnienia. I dlatego demonstrujemy, żeby nasz głos był słyszany. I dlatego my, jako samorząd województwa, wspieramy tego typu działania, bo tym samorządem kierują ludzie postępu, ludzie otwarci, ludzie, którzy są zwolennikami wolności. Dlatego bardzo się cieszę, że po raz kolejny jesteśmy partnerami Marszu Równości w Zielonej Górze – powiedział Tadeusz Jędrzejczak. Na koniec swojego wystąpienia Tadeusz Jędrzejczak pozdrowił uczestników marszu w imieniu marszałek Elżbiety Anny Polak.

– Chcemy, aby Wasze prawa były uznane. Jesteśmy dumni z tego, że możemy dziś uczcić różnorodność. Jesteśmy także dumni z tego, że wyraźnie i głośno można mówić o tym, że w społeczeństwie nie ma miejsca na dyskryminację i nienawiść. Unia Europejska wypracowała pierwszą strategię na rzecz równości osób LGBTIQ – mówiła z kolei Helena Dalli.

Marsz ruszył ulicami Zielonej Góry, gdy na rondzie PCK skręcił w ulicę Dąbrówki to na wiadukcie zostały odpalone race w kolorach tęczy. Kilkutysięczny tłum przeszedł następnie ulicami pod Urząd Marszałkowski gdzie oficjalnie otwarto tęczową instalację.

Cała impreza była również promowana jako marsz dla Ukrainy – Właśnie minął setny dzień wojny w Ukrainie. Ten marsz jest nie tylko dla osób nieheteronormatywnych, ale również dla osób uchodźczych. Pamiętajmy o tym, żeby się wspierać, pamiętajmy też o osobach uchodźczych. Nie chodzi tylko o społeczność ukraińską, ale i o wszystkie osoby uchodźcze, które w tym momencie umierają w lesie. O tym zawsze będziemy mówić i zawsze będziemy wspierać takie osoby. Pamiętajmy o tym, że żadna osoba nie jest nielegalna – mówił Kacper Kubiak, prezes Instytutu Równości.

Z całego marszu robiliśmy dla was relację na żywo na naszym Instagrami wlubuskie.pl


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-2.6 ° C
1.2 °
-2.6 °
92 %
2.2kmh
100 %
pon.
11 °
wt.
10 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE