czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraMiasto wyda 15 mln zł na Park Tysiąclecia. Podpisano umowę.

Miasto wyda 15 mln zł na Park Tysiąclecia. Podpisano umowę.

Zadanie wykona spółka Pro-Infra z Jerzmanowa, której przedstawiciele podpisali dzisiaj umowę na wykonawstwo modernizacji Parku Tysiąclecia. Wśród zadań do wykonania są nie tylko alejki, ale też ogród sensoryczny i tężnia solankowa.

– Na plac budowy wchodzimy w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Zaczynamy od prac przygotowawczych i rozbiórkowych – zapowiada Jacek Czyrko, kierownik budowy.

Zadanie pochłonie 15 mln zł, z czego 5 mln zł ma pochodzić ze środków z Polskiego Ładu. Na rewitalizację 9 ha, wykonawca będzie miał 13 miesięcy. Wśród zadań do wykonania znalazły się nowe nasadzenia, a także remont historycznego płotu, schodów czy tarasów wokół Grobowca Beuchelta.

– Do zadania podchodziliśmy już kilkukrotnie, doskonale wiedzą państwo, że obiekt ma swoją historię i pewną specyfikę. Mam nadzieję, że odzyskamy blask i piękno w tym parku. Będzie to miejsce o podobnym potencjale jak w Zatoniu – mówił prezydent Janusz Kubicki.

Park jest byłym cmentarzem co tworzy uzasadnione pytania o udział konserwatora zabytków oraz archeologów w całym przedsięwzięciu. Władze miejskie uważają jednak, że za wiele takich odkryć nie będzie z uwagi na to, że w zadaniu nie ingeruje się zbyt głęboko w nawierzchnię. Jak mówią przedstawiciele firmy Pro-Infra – Mamy doświadczenie w pracy z konserwatorami zabytków. Za nami rewitalizacje zabytkowych parków w Legnicy i Głogowie – wymienia Paweł Jakubowski, prezes zarządu.

O zdanie na temat rewitalizacji parku poprosiliśmy inżyniera budownictwa i radnego miejskiego Marcina Pabierowskiego:

– Park tysiąclecia to przede wszystkim rekreacja i historia. W mojej ocenie podstawą jest zachować historię miasta, czyli wyeksponować, odświeżyć i wykonać remonty zabytkowych budowli parkowych, chodzi tutaj o grobowiec Beuchelta, fontannę, murki i schody. To pokaże ten park w innej perspektywie. Park również powinien być miejscem wytchnienia dla pacjentów szpitala, a co się z tym wiąże trzeba wykonać naprawę alejek spacerowych i wykonać montaż wygodnych ławek. Podsumowując jak najmniej betonu, pstrokacizny i wycinek, bo pamiętam park przy Sowińskiego i co zostało z drzew – mówi w rozmowie z nami.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
13.9 ° C
13.9 °
12.9 °
98 %
2.2kmh
49 %
czw.
24 °
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °
pon.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE