Prawie 3 miesiące po wybuchu pożaru w hali magazynowej, w której składowane były odpady niebezpieczne mieszkańcy Przylepu składają sześć doniesień do Prokuratury. W każdym wskazują jako winnego Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego.
– Mieszkańcy Przylepu i miejscowości, nad którymi przechodziła chmura po pożarowa przygotowali sześć zawiadomień do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Pod tymi zawiadomieniami podpisało się na chwilę obecną 91 osób – mówił na konferencji prasowej Tomasz Nesterowicz, radny miasta Zielona Góra.
Mieszkańcy w zawiadomieniach wskazują, że „Wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2020 r. organem właściwym w sprawie, tj. zobowiązanym do niezwłocznego usunięcia odpadów z terenu hali magazynowej został wskazany Prezydent Miasta Zielona Góra.” Pisma kierowane są nie tylko do Prokuratury Rejonowej, ale także do Prokuratora Generalnego.
– Dla nikogo nie będzie odkryciem, że większość mieszkańców nie zgadza się z narracją mówiącą o tym, że po pożarze nic się nie stało, a substancje niebezpieczne nagle zniknęły. Z dokumentów przedstawianych przez służby jasno wynika, że doszło do emisji do atmosfery. Do dzisiaj nie wiemy, gdzie nastąpił opad ani gdzie te substancje się znajdują – tłumaczył T. Nesterowicz.
Potencjalnych poszkodowanych może być jednak więcej. W procedurze ewakuacyjnej, do której udało się radnemu dotrzeć w pierwszej turze wywiezionych miało być 631 osób. Jednak potencjalny zasięg chmury to już kilka tysięcy osób.
Poza mieszkańcami swój pozew mogą złożyć również przedsiębiorcy – Część z nich, również ze mną będzie dochodzić odszkodowań, chociażby z tego tytułu, że ponieśliśmy realne straty. Niektórzy przedsiębiorcy wypowiedzieli umowy najmu. Firma, która produkuje meble, musi zamknąć działalność do końca roku – mówił obecny na konferencji przedsiębiorca Dmitry Starovoytov.
Radny Tomasz Nesterowicz uważa, że wszyscy mieszkańcy powinni być objęci monitoringiem medycznym i opieką. Wiele chorób może ujawnić się dopiero po latach i taka informacja, że byli narażeni na pożar powinna znaleźć się w ich dokumentacji medycznej.
Zawiadomienia dotyczą sześciu przestępstw:
- Art. 160 § 1 Kodeksu karnego (przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu – narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu).
- Art. 163 § 1 Kodeksu karnego (sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego -pożar).
- Art. 163 § 2 Kodeksu karnego (nieumyślne sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego -pożar).
- Art. 182 § 1 Kodeksu karnego (przestępstwo przeciwko środowisku – zanieczyszczenie wody i powierzchni ziemi substancją w takiej ilości lub w takiej postaci, że może zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody lub powierzchni ziemi lub zanieczyszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach).
- Art. 231 § 1 Kodeksu karnego (przestępstwo urzędnicze – działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego w związku z niedopełnieniem obowiązku).
- Art. 231 § 3 Kodeksu karnego (przestępstwo urzędnicze – nieumyślne działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego w związku z niedopełnieniem obowiązku).
Przypomnijmy, że pożar wybuchł na terenie, który nie był objęty monitoringiem miejskim, pomimo że wymagała tego ustawa, a w kolejnych przetargach prezydent pomimo zabezpieczenia środków finansowych w budżecie nie chciał dołożyć pieniędzy, by skutecznie wyłonić wykonawcę. W końcu podczas akcji gaszenia pożaru odwołano zaplanowaną ewakuację.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)