niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraNa co powiaty wydadzą 6 mln zł? Będzie bezpieczniej?

Na co powiaty wydadzą 6 mln zł? Będzie bezpieczniej?

W zeszłym roku Lubuski Fundusz Samorządowy przeznaczył 6 mln zł na walkę z pandemią. Teraz takie same pieniądze otrzymały powiaty na zarządzanie kryzysowe, a docelowo na pomoc uchodźcom. Starostowie już wiedzą, na co wydadzą te pieniądze.

– Decyzją samorządu województwa przekazujemy dziś 6 mln zł w równych częściach dla każdego z powiatów na organizację pomocy uchodźcom wojennym. Nie po raz pierwszy udało nam się uzyskać dobre porozumienie. Tak było również w czasie pandemii i teraz w czasie wojny w Ukrainie. Nie ma nic ważniejszego, jak sprostać tym wyzwaniom. Na poziomie krajowym samorząd województwa lubuskiego jest inicjatorem współpracy i porozumienia, nie tylko pomiędzy samorządami, ale pomiędzy ministrami, rządem – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Unikatowość tego typu wsparcia podkreślał również Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki – Jestem dumny z tego, że mogę być tutaj jako Lubuszanin. Cieszy mnie to, że ponad regulacje ustawowe wprowadził kolejny instrument wsparcia dla samorządów w tym samorządów powiatowych. Być może nie są to wielkie pieniądze, ale 500 tys. zł jest niezwykle ważne. – mówił na konferencji prasowej

Starostowie, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie podkreślali dobre modele współpracy między samorządem województwa a powiatami.

– Najważniejsza rzecz to dobra współpraca na każdym poziomie. Zarówno gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Wypracowaliśmy taki model wiele lat temu. W zeszłym roku wydaliśmy środki finansowe na pandemię, a teraz na zarządzanie kryzysowe. Powiaty stawiają czoła wielu zagrożeniom pandemia, ASF, ptasia grypa, nawałnice i teraz coś, czego nie życzę nikomu wojna. Najważniejsze jest to, że nie ma paniki, jest rozwiązanie problemu. Mamy dobrze działający zarząd województwa lubuskiego, mamy świetnych starostów i to wszystko funkcjonuje. Składam podziękowanie dla Pani Marszałek za to, że ta współpraca była jest i będzie – mówił Henryk Janowicz, starosta żagański i przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Lubuskiego.

Na co Starostowie wydadzą po 500 tys. zł? To przede wszystkim drobne zakupy i zaopatrzenie magazynów zarządzania kryzysowego.

– Wcześniej rozpoczęliśmy już inwestycje z własnych środków na remont i adaptację pomieszczeń na magazyn Obrony Cywilnej. Pozwoli to na dokończenie termomodernizacji tego budynku i zaadoptowanie. Z kolei 200 tys. przeznaczymy na niezbędny sprzęt taki jak plandeki czy agregaty. Jest tego blisko 20 różnych pozycji, ale korzystać z tego będą wszystkie nasze gminy. – mówił Tadeusz Pająk, wicestarosta zielonogórski.

– Niezwykle dziękujemy za takie wsparcie. Część zostanie przeznaczona na wydatki majątkowe, a 40% na wydatki bieżące. Ostatni czas pokazał, że brakuje nam urządzeń takich jak agregaty prądotwórcze czy beczek na wodę pitną. Przeznaczymy też środki na pomoc uchodźcom. Zakupi z pewnością materace i łóżka, tak bardzo potrzebne w miejscach tymczasowego pobytu. – wymieniała Agnieszka Olender, starosta międzyrzecka.

– Zdecydowanie jest to pomoc, na którą czekaliśmy i która jest nam potrzebna. Są to środki nie tylko na pomoc dla uchodźców, ale też na zabezpieczenie zarządzania kryzysowego. Przypomnę, że dwa miesiące temu mieliśmy wichury, a anomalia pogodowe doskwierają nam kilka razy w roku. W zeszłym tygodniu odbyliśmy konsultacje samorządowców powiatu krośnieńskiego i mamy listę zakupów. Jest to duża cysterna na wypadek zatrucia wody. Kupujemy również mobilny agregat i koparko-ładowarkę, w celu udrożnienia różnych zagrożeń na drogach – przekazał Grzegorz Garczyński, starosta krośnieński.

Wszystkie środki mogą być wydatkowane niezwykle elastycznie. I to kolejna nowość w wydatkach Lubuskiego Funduszu Samorządowego – Chcemy przekazać państwu środki tak, aby były elastyczne, bo każdy z państwa ma różną sytuację w swoim powiecie. Są niestety szykowane przepisy rządowe, które chcą odebrać kompetencje starostwom i uważam, że to działanie szkodliwe i nie przyniesie pozytywnych efektów.

Członek zarządu wojewodztwa lubuskiego Marcin Jabłoński przypomniał, że obecnie toczą się prace dotyczące zmian w przepisach o zarządzaniu kryzysowym. Próbuje się wprowadzić zmiany, które miałyby odebrać szereg kompetencji powiatom i starostom. – To jest działanie nietrafione i nie powinno to iść w tym kierunku. Jestem przekonany, że samorząd ma już na tyle doświadczenia, wobec wielu sytuacji wykazał się skutecznością działania, że próba zmiany tego nie przyniesie pozytywnych efektów. Trudno będzie kierować z Warszawy takimi działaniami np. w Słubicach, Strzelcach Kraj. czy Krośnie Odrz. Centralistyczne podejście do zarządzania nie jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego też sposób, w jaki wykorzystane zostaną te 6 mln zł, będzie miernikiem, jak efektywnie współpracować – mówił.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
3.5 ° C
6.2 °
3.4 °
83 %
5.3kmh
100 %
niedz.
7 °
pon.
9 °
wt.
7 °
śr.
3 °
czw.
3 °

NAJPOPULARNIEJSZE