środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Nowa era współpracy w województwie lubuskim: Spotkanie kluczowych polityków u wojewody

Nowa era współpracy w województwie lubuskim: Spotkanie kluczowych polityków u wojewody

Na spotkaniu w gmachu Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., wojewoda Marek Cebula, marszałek Marcin Jabłoński oraz czołowi parlamentarzyści zjednoczyli siły, aby omówić przyszłość regionu. Po latach podziałów, obecne przywództwo sygnalizuje nową erę współpracy, mającej na celu rozwój Lubuskiego.

W historii Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego zapisze się wtorek, 2 stycznia 2024 roku, jako dzień, w którym kluczowi politycy regionu – wojewoda lubuski Marek Cebula, marszałek Marcin Jabłoński oraz czołowi parlamentarzyści – połączyli siły, by na wspólnej konferencji prasowej omówić plany rozwoju województwa. Jest to niebywałe wydarzenie, szczególnie w kontekście poprzednich lat, kiedy to brakowało takiego poziomu współpracy. Podczas konferencji marszałek Jabłoński odniósł się do trudnych relacji z poprzednią władzą, podkreślając wykluczenie samorządowców z procesu decyzyjnego.

To będzie nowy etap w rozwoju województwa lubuskiego, gdzie wojewoda z marszałkiem będą ustalali priorytety dla województwa, ale przy współpracy z ministerstwami i z przedstawicielami Rady Ministrów RP – podkreślał wojewoda lubuski Marek Cebula.

Wojewoda Marek Cebula zapewnił o powrocie normalności w relacjach oraz o decentralizacji środków z Warszawy, co ma być gwarancją poważnego traktowania samorządowców. Wiceminister Rozwoju i Technologii Waldemar Sługocki podkreślił otwartość urzędu dla wszystkich stron życia publicznego

– Bez wątpienia powinny łączyć nas sprawy publiczne dotyczące Ziemi Lubuskiej i powinniśmy o nich rozmawiać. W tej kadencji parlamentu funkcjonuje Lubuski Zespół Parlamentarny, spotykamy się w gronie 11 osób. Mieliśmy już dwa spotkania. Zaproszenia niestety nie przyjęli politycy PiS. Nie wiem, czym jest to spowodowane. Priorytetem Zespołu będzie współpraca z panem marszałkiem i wojewodą, ale także z europarlamentem, który dziś reprezentuje dr Witold Pahl oraz z Senatem, który reprezentuje Władysław Komarnicki. Ważna jest dla nas ochrona zdrowia i jest dziś z nami prezes szpitala Jerzy Ostrouch – dodał szef lubuskiej PO

Prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp., Jerzy Ostrouch, zwrócił uwagę na potrzebę współpracy w ochronie zdrowia, a nie walki. W jego wypowiedzi padły ważne słowa o konieczności przywrócenia administracji rządowej Lubuszanom.

Elektryfikacja linii 203 i rozwój oddziału kardiochirurgii w szpitalu w Gorzowie mają być pierwszymi priorytetami w pracy nowej rządowej koalicji. Podkreślał to senator Władysław Komarnicki. Środki na to mogą pochodzić m.in. z Krajowego Planu Odbudowy, a przypilnować tych spraw ma europoseł Witold Pahl.

Postrzeganie Polski z perspektywy Parlamentu Europejskiego uległo zdecydowanej poprawie. Miał na to wpływ wynik wyborów, ale również aktywność premiera Donalda Tuska w Komisji Europejskiej. Zasiadając również w Komisji Rozwoju Regionalnego i w Komisji Prawnej, otrzymuję sygnał, że te standardy, do których się Polska zobowiązała przestrzegać, są przestrzegane – zauważył polityk.

– Będziemy się spotykać tu na Ziemi Lubuskiej w szerszym gronie, po to, aby mówić o sprawach publicznych w naszym terenie. Reprezentujemy różne środowiska, nasza droga życiowa, bagaż doświadczeń jest zróżnicowany, mamy relacje z różnymi środowiskami. Nic nam nie umknęło, co ważne dla Ziemi Lubuskiej i będziemy o tym rozmawiać – deklarował wiceminister Waldemar Sługocki.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dokonała się już pierwsza zmiana i to w samym Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. W gabinecie wojewody obok flagi Polski stanęła flaga Unii Europejskiej oraz flaga Województwa Lubuskiego podarowana przez marszałka Marcina Jabłońskiego.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
zachmurzenie duże
4.8 ° C
4.8 °
4.8 °
91 %
3.2kmh
100 %
śr.
5 °
czw.
10 °
pt.
7 °
sob.
6 °
niedz.
7 °

NAJPOPULARNIEJSZE