poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNowe propozycje od Polski 2050

Nowe propozycje od Polski 2050

Działacze i działaczki Polski 2050 Szymona Hołowni przedstawiła dziś najważniejsze założenia programowe w ramach projektu „Polska na 6”. Sprawdzamy jakie propozycje ma opozycyjne ugrupowanie.

„Polska na 6-tkę” to nowa propozycja partii Szymona Hołownii. Poszczególne ekipy prześcigają się obecnie w pomysłach kampanijnych, czasem trafnych czasem mniej realnych.

Należy zadać sobie pytanie, jak oceniamy dziś polską edukację, zdrowie, transport publiczny? Zapewne wszyscy się zgodzą, że nie jest ona najwyższa, a przecież powinniśmy mierzyć wysoko. Celować w szóstkę. Bo Polacy mają prawo żyć na poziomie życia Niemców, Szwajcarów czy Duńczyków. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w Zielonej Górze, czy w Bytomiu Odrzańskim, czy w Warszawie to należy nam się ta sama jakość życia – mówi sekretarzyni lubuskich struktur partii Maja Nowak.

Nazwa programu to propozycja samego Szymona Hołowni – Realnie patrząc, mamy państwo na trójkę. To państwo dostateczne, ale nie dobre, ani bardzo dobre. A ja marzę o Polsce celującej, o Polsce na 6-tkę.– mówi lider partii.

Bardzo dobrym postulatem może być zwrot pieniędzy pasażerowi za bilet na pociąg, jeśli ten miał więcej niż pół godziny spóźnienia. To ciekawy pomysł, aczkolwiek w polskich warunkach mało realny ze względu na skomplikowaną rzeczywistość prawną w kraju. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić, ale to chęć wypunktowania tego, co tak naprawdę Polaków wkurza w kontekście komunikacyjnego wykluczenia i partia wydaje się słuchać głosu obywateli i potencjalnych wyborców.

Pociąg, którym jedziesz się spóźnił? Nie płacisz za bilet. Zwrot całkowitego kosztu biletu, jeśli opóźnienie wynosi 30 minut lub dłużej. Wprowadzimy taki standard dla wszystkich pociągów dalekobieżnych w Polsce – sugerowała M.Nowak

Przedstawiono również pomysły na edukację w szkołach oraz zdrowie dzieci. Izabela Ziętka wspomniała, że wszystkie dzieci w Polsce, niezależnie od tego, gdzie mieszkają, zasługują na taką samą dobrą edukację – Każde dziecko, które ukończy w Polsce szkołę podstawową wyjdzie z niej z płynną znajomością angielskiego na poziomie B1. To solidna podstawa do dalszej nauki. Naszym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych. Jeśli to zrobimy, to zrobimy ogromny krok w kierunku Polski na 6-tkę – mówiła Izabela Ziętka, członkini Zarządu Lubuskiego Polski 2050 Szymona Hołowni.

Statystyki psychiatrii i obecna sytuacja jest tragiczna w skali reszty krajów Europy. W Polsce mamy obecnie 494 lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dziecięcej. Pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży plasujemy się w czołówce państw członkowski Unii Europejskiej.

Samobójstwa stały się drugą po następstwach urazów przyczyną zgonów w populacji nastolatków. Od roku 2013 liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej między 13-18 lat zwiększyła się (z 348 prób w roku 2013 do 951 prób w roku 2019). W latach 2017- 2019 odebrać sobie życie próbowało niemal 2 tysiące małoletnich, a 250 tych zamachów samobójczych skończyło się zgonem (98 w roku 2019). Obecnie na psychiatrię wydajemy niecałe 3,2 mld. zł (ok. 3,3 proc. ogółu wydatków na zdrowie). Postulujemy zwiększenie tych środków o 1,7 mld, aby doprowadzić do wydawania co najmniej 6 proc. wydatków zdrowotnych na psychiatrię – wskazywała I.Ziętka.

Na koniec zapewniają, że Polska zrobi ogromny krok w kierunku polski na 6-tkę, jeśli te fundamentalne 3 zasady zaczną być realizowane. Później można pójść dalej i zawalczyć o lepszą Polskę.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE