czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraObradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

Obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

W zeszłym tygodniu odbyły się obrady Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dyskutowano m.in. o pomocy dla uchodźców z Ukrainy, cenach paliw i gazu oraz reformie służby zdrowia.

Jak podaje portal Lubuskie.pl: „W obradach wzięli udział: burmistrz Krosna Odrzańskiego i prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego – Marek Cebuladr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej, wiceprezes szpitala w Gorzowie Wlkp. Robert SurowiecKarol Zieleński – dyrektor biura wojewody lubuskiego, Zofia Szozda i Agnieszka Chyrc z inicjatywy Lubuskie dla Ukrainy, przedstawiciele spółki PGNiG, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji – Jarosław Flakowski oraz dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia – Tomasz Wróblewski.”

O czym rozmawiali. Obrady dotyczyły czterech tematów:

  • pomoc dla uchodźców z Ukrainy
  • reforma służby zdrowia
  • podwyżki cen paliw, gazu i energii, a sytuacja lubuskich przedsiębiorców
  • Program Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego

Temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy dotyczył m.in. wsparcia psychologicznego, pomocy w znalezieniu pracy i mieszkania oraz nauki języka polskiego. „- Nasze wnioski przedstawiliśmy stronie rządowej. To dobra współpraca, a wiele postulatów już zostało przyjętych. Widzimy konieczność przygotowania polityk migracyjnych. Musimy zrobić wiele dla naszych uchodźców, aby dobrze poczuli się w regionie. Ja wielokrotnie spotykałam się z uchodźcami i dziś o 16.00 również spotkam się z uchodźcami w muzeum w Ochli.” – powiedziała Marszałek Elżbieta Anna Polak.

Burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula zwracał uwagę na to, że wiele spraw związanych z uchodźcami spada na samorządy gminne. „- Uchodźcy są naszymi gośćmi. Jest kłopot z ustaleniem dokładnej liczy uchodźców na terenie danej gminy, osoby te przemieszczają się, szukają lepszych warunków, mają rodziny, znajomych i starają się korzystać z tej pomocy. Warto stworzyć system, który pozwoli określić konkretną liczbę.” – mówił Cebula.

Burmistrz dodał, że problemem jest sytuacja mieszkaniowa oraz wzrost kosztów utrzymania. „- Pojawił się problem bezdomności wśród uchodźców, którzy mieszkają w altankach na działkach, garażach. W zimie tak się mieszkać nie da. Potrzebne są systemowe rozwiązania, musimy przygotować się na jesień i zimę.” – podkreślał prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Jakub Piosik – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej podał statystyki, dotyczące pomocy dla uchodźców. Przez okres trzech miesięcy udzielono pomocy 7 600 obywatelom Ukrainy, przekazano 6 tys. paczek. W centrum dostępna była żywność, środki higieny, środki medyczne, odzież. Dary do Centrum dostarczali Lubuszanie, regiony partnerskie województwa lubuskiego oraz przedsiębiorcy.     

Wypowiedziały się również przedstawicielki inicjatywy Lubuskie dla Ukrainy – Zofia Szozda i Agnieszka Chyrc. „- Po podstawową pomoc przed Salą Kolumnową ustawiały się długie kolejki. Potrzebne były również inne działania, żeby obywatele Ukrainy poczuli się dobrze w naszym regionie.” – powiedziała Szozda.

„- Pomagaliśmy wszędzie, gdzie mogliśmy. Dziś stoimy przed koordynacją dalszej pomocy. Uchodźcy otrzymali pomoc, ale nikt nie weryfikuje czy są samodzielni, mnóstwo z nich nie ma pracy. My nadal widzimy potrzebę wspólnych działań.” – dodała Chyrc.

Poruszane były również kwestie związane z leczeniem uchodźców oraz nauką języka. Marszałek zapowiedziała, że przekaże uwagi stronie rządowej.

Inflacja. Przedsiębiorcy mówili o problemach

Kolejnym tematem były podwyżki cen paliw, gazu, energii, czyli ogólnie inflacji. Wypowiadali się przedstawiciele lokalnych firm, w tym zakładu Alumetal Poland z Nowej Soli.

„- W styczniu podwyżka wyniosła 750 proc. później nastąpiła niewielka obniżka o ok. 25 proc. To działania spóźnione o rok. Ceny wzrosły drastycznie. Cennik rośnie, bo dostawca wie, że klient musi kupić. Nie ma możliwości zakupu gazu z wyprzedzeniem. Problem powstał w zeszłym roku. Chcieliśmy kupić gaz z wyprzedzeniem, PGNiG odmawiał zabezpieczenia cen gazu na rok 2022 r. i 2023. 7,5 mln zł – o tyle więcej wynoszą koszty w skali roku.” – mówił przedsiębiorca z Nowej Soli.

Wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Janusz Jasiński grzmiał w kierunku przedstawicieli PGNiG. „- Zrobiliście ogromny skok na kasę kosztem klienta. Dodatkowo doszła wojna w Ukrainie. To jest skandal! Województwo lubuskie ma złoża gazu ziemnego. Jeżeli lubuskie firmy zbankrutują, to nic nie sprzedacie. Przerzuciliście koszty na najbiedniejsze województwo.”

Przedstawiciele PGNiG zapowiedzieli, że będzie 15-procentowa obniżka cen. – Nie możemy sprzedawać gazu poniżej kosztów zakupu. Spółka ma miliard strat na sprzedaży gazu – dodawali.

2 tys. uwag do ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

Kolejnym tematem była reforma zdrowia. Marszałek Elżbieta Anna Polak wypowiedziała się o projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. „– Nie odpowiada ona na problemy szpitalnictwa i całego systemu zdrowia oraz nie odnosi się do potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Do projektu wpłynęło 2 tys. uwag. Komisja wspólna rządu i samorządu nie zostawiła suchej nitki. To źle przygotowana ustawa. W szczegółach jest wiele błędów.” 

Wiceprezes szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, Robert Surowiec wypowiedział się na temat sytuacji, dotyczącej systemu ochrony zdrowia w województwie lubuskim. „- U nas sytuacja wygląda lepiej, w porównaniu do innych regionów w Polsce. Ustawa ta może zrobić dużo złego w systemie ochrony zdrowia. Jest niebezpieczeństwo, że dobry menadżer będzie musiał odejść, a przyjdzie zarządzający wskazany przez Agencję. Ten projekt to jest fatalna ustawa, ona nas cofa. Nie ma nic ważniejszego niż życie i zdrowie ludzi.”

Ostatni punkt dotyczył Programu Rozwoju Innowacji Województwa Lubuskiego. Główne cele, założenia i stan realizacji zadań w 2022 r. omówił dr Jerzy Tutaj z Politechniki Wrocławskiej.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to organizacja, która działa na rzecz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia w drodze przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu. Stronę samorządową reprezentuje w niej marszałek Elżbieta Anna Polak, która aktualnie przewodniczy radzie. W skład WRDS wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej, w tym wojewoda lubuski.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
18.4 ° C
20.1 °
18.4 °
73 %
2kmh
73 %
śr.
18 °
czw.
27 °
pt.
29 °
sob.
30 °
niedz.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE