niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraOficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka [Dużo zdjęć]

To będzie pamiętny dzień. 12 grudnia 2022 roku w Zielonej Górze nastąpiło oficjalne otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Kilkuletnia walka o „dziecięcy szpital” w końcu się zakończyła. Kadra medyczna i pacjenci mają teraz doskonałe warunki.

– Dobry dzień dla Lubuskiego, ale przede wszystkim dobry dzień dla dzieci – tymi słowami marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak rozpoczęła konferencję otwarcia Centrum. Wśród gości zaproszonych przez prezesa szpitala, dr Marka Działoszyńskiego, znaleźli się również Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, Senator Wadim Tyszkiewicz, a także Dariusz Frankowski, wiceprezes zarządu Mostostal Zabrze – spółki odpowiedzialnej za budowę obiektu. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Ponad 10 lat temu to była naprawdę bardzo trudna decyzja dla zarządu województwa, dla zarządu szpitala, ponieważ w lubuskiej ochronie zdrowia wcale nie było tak dobrze. Byliśmy najbardziej zadłużeni w Polsce i praktycznie każdy szpital, każdy oddział wymagał wielu nakładów, wymagał wielkich inwestycji, zarówno w infrastrukturę, w sprzęt, dramatycznie brakowało też kadry lekarskiej. A jednak udało się tę decyzję podjąć– wspominała marszałek województwa.

Zwróciła też szczególną uwagę na fakt, że gdyby nie członkostwo w Unii Europejskiej, inwestycja nie doszłaby do skutku. Budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka kosztowała 150 mln złotych, z czego 95 mln pochodzi ze środków unijnych. Włodarz województwa wyraźnie zaznaczyła także, że w planach są kolejne inwestycje, przede wszystkim w zakresie poprawy warunków leczenia chorób onkologicznych. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Prezes szpitala dr Marek Działoszyński mówił natomiast, że „takie przedsięwzięcia jak to potrzebują dużo dobrej woli i potrzebują ludzi, którzy taką dobrą wolę są w stanie przełożyć na wsparcie różnego rodzaju działań, które tutaj musiały być zrealizowane”. Podziękował tym samym wszystkim ludziom zaangażowanym w prace nad Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Na spotkaniu obecna również była pani poseł na sejm Krystyna Sibińska, która nawiązała do zmiany lubuskiej służby zdrowia, jaka nastąpiła w ostatnich latach. Wspominała m.in. o oddłużeniu szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, a także o postępujących inwestycjach w zakresie ochrony zdrowia w obu stolicach województwa lubuskiego.

Skoncentrowanie na wychodzeniu naprzeciw potrzebom pacjentów województwa lubuskiego pokazuje, że można zrobić dużo dobrych rzeczy – podsumowała lubuska posłanka.

Wiceprezes zarządu firmy Mostostal Zabrze, pan Dariusz Frankowski był pod wrażeniem ludzi, których spotkał w Zielonej Górze – Byli ukierunkowani na jedną rzecz – na to, żeby ten obiekt powstał. Wspominał również, że formuła realizowania obiektu (zaprojektuj i wybuduj) stanowiła dodatkową odpowiedzialność dla firmy, by budynek spełniał nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Po konferencji nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy, która została powieszona w miejscu wmurowania aktu erekcyjnego. Odsłonięcia dokonali: marszałek województwa Elżbieta Anna Polak, prezes szpitala dr Marek Działoszyński, wiceprezes zarządu spółki Mostostal Zabrze pan Dariusz Frankowski i pani doktor Kazimiera Kucharska-Barczyk.

CZMiD to 150 łóżek. Nowość to łóżka na onkologii dziecięcej, intensywnej terapii dla dzieci oraz sześć łóżek izolacyjnych na pediatrii.

Dodatkowo w CZMiD znajduje się:

  • zespół poradni specjalistycznych,
  • poradnia żywienia pozajelitowego,
  • zakład diagnostyki obrazowej z rezonansem magnetycznym, tomografem i USG,
  • izba przyjęć,
  • blok operacyjny z 6 salami,
  • 2 sale do cięć cesarskich i 4-stanowiskowy trakt porodowy,
  • sale odpraw na każdym oddziale, które będą również pełnić funkcję sal dydaktycznych na potrzeby kształcenia studentów,
  • szatnię dla rodziców i osób odwiedzających.

🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE