czwartek, 29 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraNiezwykła policjantka wyróżniona

Niezwykła policjantka wyróżniona

Zielonogórska dzielnicowa – sierżant sztabowa Anna Baran została laureatką 13 edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. To szczególne wyróżnienie, ponieważ zgłoszenia do konkursu pochodzą od osób, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, a jej opanowanie wydawało się niemożliwe. Dzięki policjantom, w tym sierżant sztabowej Annie Baran zakończenie okazało się jednak szczęśliwe.

W poniedziałek (12 grudnia) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Inspektor Bogdan Piotrowski – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim zaprosił do swojego gabinetu zielonogórską dzielnicową sierżant sztabową Annę Baran, która została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Funkcjonariuszka otrzymała gratulacje i słowa podziwu za to, jak wiele dobrego robi dla społeczeństwa.

Sierżant sztabowy Anna Baran poza służbą angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. Do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze w marcu bieżącego roku wpłynął e-mail jednej z mieszkanek naszego miasta, w którym zielonogórzanka opisała zasługi funkcjonariuszki, a w tym między innymi jej zaangażowanie w pomoc rodzinie objętej procedurą Niebieskiej Karty. Anna Baran pomogła rodzinie w umeblowaniu mieszkania, zbiórce odzieży, zabawek oraz pieniędzy na bieżące wydatki. W kwietniu 2020 roku policjantka organizowała także zbiórkę środków na leczenie poparzonego dziecka naszego kolegi policjanta. Zasługi zielonogórskiej policjantki to wyjątkowa opieka nad rodzinami objętymi procedurą Niebieskiej Karty, współpraca z innymi instytucjami, które uczestniczą w tej procedurze, aby pomoc była skuteczna i przemoc w rodzinie ustała.

Jedną z rodzin, którą zaopiekowała się sierżant sztabowy Anna Baran, była matka z dwójką dzieci. Kobieta uciekła od męża, który dopuszczał się przemocy, niestety zmuszona była uciekać do pustego mieszkania bez wyposażenia niezbędnego do codziennego życia. Mąż nie oddał nawet zabawek dzieci, ręczników, czy drukarki należącej do starszej córki, którą dziewczyna dostała w prezencie na Pierwszą Komunię. Anna Baran z pomocą znajomych zorganizowała komodę do pokoju, zabawki dla dzieci, ręczniki, odzież i obuwie. Z racji tego, że był to okres świąteczny zorganizowała również zbiórkę pieniędzy na słodycze i owoce dla dzieci do paczki mikołajkowej. Pieniądze ze zbiórki sfinansowały również zakup drukarki dla starszej córki. Do pomocy w przenoszeniu toreb i kartonów, a także wniesieniu komody zaangażowała kolegów policjantów z komisariatu. W późniejszym czasie funkcjonariuszka otrzymała informację od pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, że dziewczynki marzą o wyjeździe do parku rozrywki, ponieważ nigdy nie widziały takiego miejsca. W związku z tym ponownie zorganizowała zbiórkę wśród znajomych i rodziny. Uzbierane środki pokryły koszty trzech biletów wstępu, parkingu oraz paliwa. Rodzina otrzymała również paczki z suchym prowiantem na drogę. Pomimo zakończenia procedury Niebieskiej Karty, policjantka nadal utrzymuje kontakt z rodziną. Mama dziewczynek dzwoni do Anny Baran informuje jak sobie radzą i jakie wyniki osiągają dziewczynki w szkole.

Sierżant sztabowy Anna Baran, współpracując ze Schroniskiem dla Bezdomnych RONDO (Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego) przy ulicy Malczewskiego w Zielonej Górze, poprosiła o wytypowanie dwóch rodzin, które potrzebują pomocy, a jednocześnie na nią zasługują i dobrze ją spożytkują. Otrzymała wtedy informację o 3-osobowej rodzinie, w której matka zmagająca się z problemem alkoholowym odzyskała dwie nastoletnie córki i pracę oraz o 2-osobowej rodzinie – młodej 20-letniej samotnej matce z małym synkiem. Obydwie rodziny na prośbę funkcjonariuszki za pośrednictwem RONDO sporządziły „listy do Mikołaja” i obydwie rodziny otrzymały paczki wg swoich życzeń. Były to między innymi: łóżeczko dla dziecka, książki, bielizna, zegarek, zabawki, karma dla psa, a także owoce na wigilijny stół. Obydwie paczki dostarczone były w dzień Wigilii, a z racji ilości i dużych gabarytów ponownie pomagał Annie Baran jeden z kolegów policjantów. Paczki wywołały duże wzruszenie członków obu rodzin.

Kolejną rodziną, której pomogła sierżant sztabowy Anna Baran była kobieta w ciąży, która z małym synkiem uciekła od swego oprawcy. Policjantka, widząc, w jakich warunkach rodzina zmuszona jest mieszkać zorganizowała kocyki dla niemowlęcia, śpiwór do wózka, zabawki oraz środki higieniczne przeznaczone dla niemowlęcia. Anna Baran zainteresowała się także losem podopiecznej innego dzielnicowego – kobiety z noworodkiem z zespołem FAS. We współpracy z osobami prywatnymi policjantka zorganizowała środki higieny dla noworodka, pampersy, koce dla dziecka oraz zabawki. Dzielnicowa zainteresowała się również sytuacją bezdomnego z innej dzielnicy przekazując mężczyźnie ubrania, w tym kurtkę zimową, buty zimowe i nową, ciepłą bieliznę.

Sierżant sztabowy Anna Baran jest przy tym osobą skromną, uczynną i życzliwą. Cechuje ją duża empatia, o czym świadczą jej działania na rzecz osób potrzebujących, w które angażowała innych policjantów i policjantki ze swojego komisariatu oraz osoby prywatne i rodzinę. Umiejętność współpracy z ludźmi umożliwiała jej organizowanie zbiórek na szerszą skalę. Każdorazowo swoje cele realizowała zgodnie z założeniem, że najskuteczniej może pomóc łącząc działanie w ramach kompetencji dzielnicowej wraz z zaangażowaniem innych osób czy instytucji – czytamy na stronie Lubuskiej Policji

Sierżant sztabowy Anna Baran pełni służbę w Policji od 19 listopada 2013 roku. Aktualnie zajmuje stanowisko dzielnicowego w Rewirze Dzielnicowych Komisariatu Policji II w Zielonej Górze. Prywatnie Anna jest mężatką i mamą dwóch córeczek 7-letniej i 1,5-rocznej. W czasie wolnym od pracy aktywnie spędza czas uprawiając sport. Z wykształcenia jako absolwentka poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego jest trenerem pływania i przed służbą w Policji pracowała jako ratownik WOPR. Jak sama mówi bardzo lubi szyć zwłaszcza ubrania dla dzieci, a w trakcie trwania pandemii COVID 19 szyła maseczki ochronne dla potrzebujących.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
7.4 ° C
7.4 °
7.4 °
64 %
3.5kmh
4 %
czw.
10 °
pt.
13 °
sob.
11 °
niedz.
13 °
pon.
12 °

NAJPOPULARNIEJSZE