Kilkanaście firm zrzeszonych w Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego przyjechało do Zielonej Góry na roboczą wizytę przed uruchomieniem Parku Technologii Kosmicznych. Podkreślają, że niewiele jest w Polsce, a nawet w Europie takich miejsc. Za moment również inwestycja zostanie zakończona.
– To projekt strategiczny, w który inwestujemy od kilku lat. Warunkiem budowy Parku Technologii Kosmicznych było utworzenie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Inwestycja jest na ukończeniu i 30 czerwca budynek będzie oddany przez wykonawcę i pozostanie nam go wyposażyć – mówiła marszałkini Elżbieta Anna Polak, dodając, że wyposażenie jedzie do województwa lubuskiego z Australii, Południowej Afryki oraz USA.
W ramach wizyty, przedstawiciele firm zapoznali się z projektem Parku Technologii Kosmicznych, a także pomysłem na funkcjonowanie spółki, która będzie obiektem zarządzać. Co do zasady w najbliższych latach Park ma się samodzielnie utrzymywać.
– Bardzo się cieszę, że pracodawcy z sektora kosmicznego zechcieli tutaj przyjechać. Są też przedstawiciele sektora wysokich technologii czy partnerstwa technologii kosmicznych z Zielonej Góry i województwa lubuskiego. Bardzo dobrze, że te dwa środowiska się tutaj poznają. Najważniejsze, żebyśmy wspólnie z państwem dokonali przeglądu tego, co można wspólnie dalej robić – mówił z nadzieją prof. Marek Banaszkiewicz, dyrektor zielonogórskiego oddziału Centrum Badań Kosmicznych PAN
Z firm, które odwiedziły woj. lubuskie należy wymienić takie jak Integrated Solutions – spółka córka firmy Orange, Creotech, WiRan sp. z o.o., Absiskey (dawniej Kapitech Sp z o.o.), Itti sp. z o.o. czy Thorium Space Sp z o.o. Dołączyły do nich również lubuskie firmy zainteresowane technologiami kosmicznymi jak Gorzowski Ośrodek Technologiczny, Infotech, PT Interior czy Perceptus.
– Na pewno taka inwestycja na terenie województwa jest unikatowa, ale też mogę powiedzieć z punktu widzenia przedsiębiorców i podmiotów zrzeszonych w naszym związku, że rzeczywiście takiej infrastruktury testowej, różnych laboratoriów, które są potrzebne dla rozwoju przemysłu kosmicznego, brakuje w Polsce. Mogę powiedzieć, że niektórych brakuje nawet w Europie. Można na tym budować solidne podstawy. Cieszy też to, że jest dużo firm z województwa lubuskiego, które interesują się sektorem kosmicznym – mówił Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego
Po prezentacji firmy miały możliwość obejrzeć wybudowany już Park Technologii Kosmicznych.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)