W Ministerstwie Klimatu i Środowiska prezydent Janusz Kubicki podpisał dzisiaj umowę, która gwarantuje dotację w wysokości 43 mln zł na utylizację pozostałości spalonego magazynu w Przylepie.
– Zrobimy wszystko, aby naprawić szkody, które się pojawiły. Abyśmy mogli żyć w bezpiecznym mieście, w bezpiecznym państwie – powiedział włodarz Zielonej Górze dziękując za rządowe wsparcie. Sam prezydent w ostatnich tygodniach jest bardzo krytykowany za dopuszczenie do pożaru i niezrealizowania wyroku sądu z 2020 roku, który obligował go do usunięcia niebezpiecznych toksyn.
Minister Anna Moskwa kolejny raz szukała winnej w osobie marszałkini Elżbiety Anny Polak i wskazywała, że Urząd Marszałkowski nie przekazał jeszcze żadnych środków finansowych na ten cel. Tymczasem jak udało nam się dowiedzieć zarząd województwa nadal czeka na kalkulację kosztów, o którą poprosił w piśmie do Urzędu Miasta.
– Podczas likwidacji składowiska w Przylepie zostanie usunięte ok. 4 000 Mg odpadów niebezpiecznych. Z uwagi na fakt, iż w pobliżu tego terenu zlokalizowane jest ujęcie wody, składające się z kilku studni zasilanych wodami podziemnymi, zadanie to jest traktowane priorytetowo. Ewentualne wypłynięcie substancji niebezpiecznych i jej przedostanie się do pobliskich studni głębinowych mogłoby spowodować zanieczyszczenie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 150, który zasila miasto Zieloną Górę i okoliczne gminy – czytam na stronie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jak informowaliśmy już wcześniej zakończenie całego przedsięwzięcia planowane jest do 20 kwietnia 2024 r. Całość zadania ma wynieść 55 mln zł, a brakującą kwotę dołoży miasto Zielona Góra.
Tymczasem w komunikacie z 11 sierpnia br. sanepid stwierdził, że z wodociągu publicznego Zielona Góra – Zjednoczenia woda uległa pogorszeniu:
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze, na podstawie sprawozdań
z badań próbki wody pobranej w dniu 07.08.2023 r. z w/w ujęcia wody informuje, iż jakość wody pod względem fizykochemicznym uległa pogorszeniu i nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294) z uwagi podwyższone stężenie ∑ Trichloroetenu i Tetrachloroetenu – czytamy w komunikacie.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)