poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPożar hali z odpadami chemicznymi w Przylepie

Pożar hali z odpadami chemicznymi w Przylepie [Aktualizujemy]

W Przylepie płonie hala magazynowa z toksycznymi odpadami. Nad Zielona Górą unoszą się kłęby czarnego dymu.

15:48 Urząd Miasta na swojej stronie Facebook informuje:

Ważna informacja dla mieszkańców sołectwa Przylep. Wodociągi Zielona Góra potwierdzają, że woda w miejskiej sieci wodociągowej jest zdatna do picia i użytku. #MiastoZG

Prewencyjnie dla mieszkańców, którzy nie są podłączeni do sieci miejskiej, na os. Europejskim funkcjonuje beczka z wodą (tam woda użytkowa pochodzi z prywatnych studni).

Dodatkowo na ulicę Przylep – Źródlana zostanie podstawiona kolejna beczka dla mieszkańców sołectwa korzystających z własnych studni – nie mających dostępu do wody z systemu wodociągowego.

13:32

13:00 Rozesłano kolejny Alert RCB: „Uwaga! W m. Przylep sytuacja opanowana, trwa dogaszanie pożaru. Nie ma zagrożenia dla ludności. Służby monitorują sytuację.

12:40 Poprosiłam o opublikowanie badań, dostałam odpowiedź, że nie teraz, nie dzisiaj. Poprosiłam o zlecenie badań w specjalistycznym laboratorium toksykologicznym, poprosiłam o opinię toksykologów również mnie odesłano, że to nie jest dzisiaj miejsce i czas na to, pytam się więc kiedy?

Żądam od polskiego rządu przedstawienia mieszkańcom ekspertyzy: fachowej, specjalistycznej, toksykologicznej czy nie ma zagrożenia. Ekspertyzy informującej o tym jakie mogą być skutki tego pożaru… Czy my możemy tu bezpiecznie żyć, pracować, chodzić do szkoły, bo lekarze alarmują, że w ciągu najbliższych lat będzie armagedon. – apelowała marszałkini Elżbieta Anna Polak.

12:25 Trzy lata temu Naczelny Sąd Administracyjny zobowiązał Prezydenta Miasta Zielona Góra do niezwłocznego usunięcia odpadów w Przylepie. – informuje marszałkini Elżbieta Anna Polak.

12:15 Radny Miejski Marcin Pabierowski apeluje o zwołanie w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miasta Zielona Góra. – Prezydent nie rozwiązał problemu. Wiele razy o to apelowaliśmy, jako radni o to wnosiliśmy i zabezpieczaliśmy fundusze. Do dziś magistrat przeprowadził cztery przetargi, ale zapisana w budżecie kwota 10 mln zł za każdym razem okazywała się zbyt mała. – komentował zielonogórski radny PO Marcin Pabierowski.

12:05 Poseł Sługocki, lider lubuskiej PO apeluje do Minister Moskwy, aby wspólnie z pracownikami podjęła działania umożliwiające wykorzystanie nowych środków unijnych m.in. na likwidacje składowisk niebezpiecznych odpadów.

12:05 Rozpoczęła się konferencja prasowa przed Urzędem Marszałkowskim w Zielonej Górze, w której udział biorą m.in. Marszałek Województwa Elżbieta Anna Polak, Poseł RP Waldemar Sługocki, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej Marcin Pabierowski oraz dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Kotylak.

11:55 Na godz. 13.00 zapowiedziano również konferencje mieszkańców w sprawie wydarzeń w Przylepie – zapowiedziała społeczniczka Agnieszka Chyrc.

10:33 Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny pobrał próbki wody z ujęć wody pitnej do badania. Próby będą pobierane w trybie ciągłym.

Nie było decyzji o ewakuacji. Służby i zaplecze logistyczne były przygotowane do takich działań, ale wyniki badań jakości powietrza nie wskazywały na taką konieczność.

Oznacza to, że prezydent wprowadził chaos informacyjny zarządzając ewakuację.

10:22 Mieszkańcy w komentarzach oczekują wyników badań potwierdzających, że mieszkańcy mogą wychodzić na zewnątrz. Badania usiłowała zdobyć marszalkini Elżbieta Anna Polak, ale odmówiono jej. Na godz 12.00 zapowiedziano konferencje prasową.

09:30 Chciałam bardzo podziękować wojewodzie i służbom za odpowiedzialne zachowanie. Za to całodobowe zaangażowanie, za odpowiednie reakcje i odpowiedzialną komunikację. Na dziś nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców — mówiła minister środowiska i klimatu Anna Moskwa.

09:25 Pożar jest opanowany. W ciągu kilkunastu godzin pożar powinien być opanowany zupełnie i zakończony. Nie było ani jednego momentu ani, jednej chwili, kiedy zdrowie i życie mieszkańców, którzy są w pobliżu, było zagrożone. Badania prowadzone ciągle potwierdzają, że nie ma zagrożenia. Wskaźniki, które są uzyskiwane, pokazują, że zdrowie i życie mieszkańców nie jest zagrożone — mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

9:00 Trwa kolejne posiedzenia Sztabu Zarządzania Kryzysowego. Na miejscu jest minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

8:30 Nie ma ognia, który się rozprzestrzenia, udało się obronić budynki stojące nieopodal płonącej hali. Ruch na linii kolejowej na wysokości składowiska nadal jest wstrzymany. – przekazał rzecznik prasowy Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. kpt. mgr inż. Arkadiusz Kaniak

2:20 Jestem na miejscu akcji gaśniczej składowiska odpadów niebezpiecznych w Zielonej Górze. Odebrałam meldunek od służb. Na miejscu jest 200 strażaków, 64 wozy. Nie ma ryzyka dalszego rozprzestrzenienia się pożaru. Żadne z ujęć wody nie jest zanieczyszczone. Dotychczasowe pomiary jakości powietrza nie wskazują przekroczeń. Nikt nie został poszkodowany. Służby pracują całą noc. Jutro rano sztab kryzysowy. – pisze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na Twitterze

21:25 W hali zmagazynowanych jest 7 tys. metrów sześciennych odpadów niebezpiecznych. Prokuratura od dekady poszukuje właścicieli opadów zgromadzonych w hali, wynajmowanej od prywatnego właściciela. Prokuratura posiada ekspertyzy, z których wynika, że w każdej chwili może dojść do samozapłonu źle przechowywanych odpadów. Sąd wydał decyzje, że Prezydent Miasta Zielona Góra jako gospodarz terenu, na którym są zgromadzone odpady jest odpowiedzialny za ich utylizację. Decyzję zezwalającą na gromadzenie odpadów w 2012 roku wydał starosta zielonogórski. – mówiła posłanka na Sejm RP Anita Kucharska-Dziedzic

21:15 Kolejne wybuchy w miejscu pożaru. Akcja gaśnicza trwa od godz. 16:00.

21:06 Ponad 200 strażaków jednostek PSP i OSP walczy z pożarem. Samoloty zostaną ponownie zaangażowane do gaszenia jutro rano. – przekazał Lubuski Komendant PSP Patryk Maruszak

21:04 Monitoring powietrza prowadzony będzie na szerszą skalę. – informuje Arkadiusz Przybyła Zastępca Komendanta Głównego PSP

21:02 Wyniki badań potwierdzają, że w powietrzu znajdują się węglowodory aromatyczne i ropopochodne w ilościach nie zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców. Nie ma potrzeby ewakuacji. – powiedział wojewoda lubuski Władysław Dajczak

21:00 Rozpoczyna się Briefing prasowy Wojewódzkiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego

20:40 Alert RCB rozesłany także w powiatach: zielonogórskim, krośnieńskim, nowosolskim, wschowskim, świebodzińskim, żarskim i żagańskim.

20:30 Żołnierze z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń na wniosek wojewody, zostali skierowani na miejsce pożaru hali. Żołnierze ocenią możliwości skażenia powietrza na skutek pożaru. Na miejscu są już wojskowi strażacy z 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

20:12 Zadysponowano również samochody, które będą badać jakość powietrza w okolicznych miejscowościach.

20:05 Na tę chwilę nie ma potrzeby ewakuacji, aczkolwiek wszystko na tę możliwość jest przygotowane – mówi Lubuski Komendant PSP Patryk Maruszak

19:50 Na miejscu są 44 zastępy straży pożarnej, 2 samoloty, policja oraz wojsko.

19:46 Za 30 min poznamy wyniki badań powietrza, które prowadzi wojsko. – informuje marszałkini Elżbieta Anna Polak.

19:27 Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze jest w pełnej gotowości. Oddziały ratunkowe są przygotowane na pomoc mieszkańcom – informuje nas marszałkini Elżbieta Anna Polak.

19:25 Sytuacja jest bardzo dynamiczna. 40 zastępów straży pożarnej jest na miejscu. Czekamy na wyniki badań powietrza, które potwierdzą czy jest konieczność ewakuacji mieszkańców Przylepu – informuje Janusz Kubicki – Prezydent Zielonej Góry

19:04 Sołectwo Przylep zostanie ewakuowane ok. 2,5 tys. osób. Wojewódzki Sztab Kryzysowy apeluje do mieszkańców o zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Zostaną podstawione autobusy.

18:57 Na kolei występują utrudnienia i opóźnienia – zostanie uruchomiony transport zastępczy dla podróżujących pociągami.

18:50 Akcja gaśnicza może potrwać jeszcze kilkanaście godzin. Pożar cały czas się rozwija.

Palą się zakłady mięsne z odpadami toksycznymi dym idzie na Łężyce i Czarnkowo siedzimy w domu okna i drzwi pozamykane ogłoszono zakaz wychodzenia z domów tragedia. – informuje mieszkanka.

Z żywiołem walczy 40 zastępów straży pożarnej, zadysponowana została również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Zielonej Górze. Akcja gaśnicza prowadzona jest z ziemi jak i z powietrza.

Strażacy apelują do okolicznych mieszkańców o postanie w domach oraz pozamykanie okien. Do mieszkańców został wysłany Alert RCB: „Uwaga! W m. Przylep palą się substancje niebezpieczne. Zachowaj ostrożność, nie zbliżaj się do miejsca pożaru. W miarę możliwości pozostań w domu, zamknij okna.”

Do Zielonej Góry jedzie wojewoda lubuski Władysław Dajczak – o 18.30 odbędzie się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

PKP poinformowało, że wszystkie pociągi, które jeżdżą przez Zieloną Górę zostały wstrzymane.


💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.9 ° C
13.9 °
12.8 °
39 %
0.8kmh
67 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE