niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPracownicy miejskich jednostek protestowali pod Ratuszem

Pracownicy miejskich jednostek protestowali pod Ratuszem

Napięcie narastało od dawna, ale właśnie dzisiaj w dniu Sesji Rady Miasta, związkowcy i pracownicy miejskich jednostek i spółek zorganizowali protest przed zielonogórskim Ratuszem. Domagają się w szczególności podwyżek.

– Od 23 maja 2022 r., w zakładach pracy, w których prowadzony jest wielozakładowy spór zbiorowy, ogłoszono pogotowie strajkowe. Oczekujemy, że Pan Janusz Kubicki – Prezydent Zielonej Góry ponownie rozpatrzy i wnikliwie przeanalizuje złożone podczas rokowań przez przedstawicieli NSZZ „Solidarność” i Konfederacji Pracy dobre warianty kwotowe, umożliwiające zbliżenie stron do osiągnięcia porozumienia. – czytamy w komunikacie Regionalnego Sztabu Strajkowego.

Związkowcy domagają się 1000 zł więcej do płacy zasadniczej. Na to nie zgadza się prezydent Janusz Kubicki, który na swoim profilu społecznościowym pisze – Związkowcy ŻĄDAJĄ 1500 zł. Nie wiem, jak to skomentować. Myślę sobie, że 1500 zł to już makabrycznie dużo, zwłaszcza, że budżetu miasta nie stać na tak gigantyczny wydatek. Jak uważacie czy to jest dużo, czy mało? Czy ktoś z Was dostał taką podwyżkę wynagrodzenia w tym roku? – pisze włodarz.

Wśród związkowców słyszeliśmy jednak, że oburzyła ich podwyżka, jaką otrzymał sam Kubicki. Jego pensja wynosi obecnie prawie 20 tys. zł brutto i poszła w grudniu ubiegłego roku w górę o prawie 9 tys. zł brutto, czyli o 80%.

– Pan prezydent pozwolił sobie na to, aby zastraszać pracowników. Pozwolił sobie na to, aby wysługiwać się dyrektorami, którzy mu podlegają, żeby wywierali presję na pracowników, co w naszej ocenie jest rzeczą niedopuszczalną. Dzisiaj pracownicy przyszli powiedzieć panu prezydentowi, że się go nie boją – mówi Bożena Pierzgalska, szefowa zielonogórskiej nauczycielskiej „Solidarności”.

Miasto zaproponowało 750 zł brutto, ale to mniejsze środki niż oczekują pracownicy. Prezydent mówi, że ta kwota i tak wzrosła z 600 zł pierwotnie proponowanych. Do sprawy podchodzi spokojnie i mówi, że jak wpłynie protokół rozbieżności to zostanie podpisany, do gry wejdzie negocjator i rozpoczną się rozmowy.

Stanowisko protestujących popierają radni opozycji – Inflacja napędziła się bardzo mocno i płace w sferze budżetowej nie przystają do dzisiejszych realiów. Trzeba szybko reagować. Myślę, że środków by wystarczyło, gdyby prezydent zracjonalizował wydatki i przestał wydawać pieniądze „na fajerwerki”, a skupił się na tym, co jest istotne dla mieszkańców – mówi Sławomir Kotylak (PO).

Nie jest tajemnicą, że trudna sytuacja dotyczy bardzo mocno pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podczas Sesji Rady głos zabrała przedstawicielka załogi Agata Rogalska – Pan prezydent nas zlekceważył mówiąc potocznie „olał”. Nie pojawił się na żadnym spotkaniu z czterech, które zostały wyznaczone. Prezydent mówi, że średnia zarobków to 4200 zł. U nas w MOPS pracują panie, które mają 40 lat stażu pracy i nie mają 3000 zł na rękę – mówiła kobieta – To pracownicy MOPS-u są najbardziej narażeni na obelgi ze strony mieszkańców i ataki często fizyczne. Zadbajcie proszę o tych pracowników.

Jej wypowiedź deprecjonował radny Andrzej Bocheński – To obłuda i wprowadzanie pracowników MOPS w błąd. – wtórował mu radny Andrzej Brachmański – Jestem trochę zły na prezydenta, że zaproponował tak duże podwyżki – ich wypowiedzi spotkały się jednak z negatywnym odbiorem przez pozostałych radnych.

Radny Tomasz Nesterowicz zaproponował protestującym, aby zorganizowali spotkanie z radnymi, skoro prezydent nie ma dla nich czasu. Te działania poparł również klub Platformy Obywatelskiej.

Spór zbiorowy istnieje w 40 zakładach pracy podlegających pod Miasto Zielona Góra, w których zatrudnionych jest około 2200 pracowników.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
14.4 ° C
15.6 °
14.4 °
77 %
5.6kmh
100 %
niedz.
17 °
pon.
11 °
wt.
9 °
śr.
10 °
czw.
8 °

NAJPOPULARNIEJSZE