piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPrezydent chwali się rankingiem. Mamy lepszą lokalizację niż władze.

Prezydent chwali się rankingiem. Mamy lepszą lokalizację niż władze.

Prezydent Janusz Kubicki znowu pochwalił się tytułem zdobytym przez Zieloną Górę. Tym razem nasze miasto zajęło 15 miejsce w Polsce w rankingu „Gmina Dobra do Życia”, organizowanym przez rządową agencję informacyjną PAP. Sprawdziliśmy, jakie wskaźniki były brane pod uwagę.

Cieszę się, że po raz kolejny ktoś z zewnątrz dostrzegł w nas duży potencjał. To zasługa mieszkańców, którzy nam pomagają i dzięki temu Zielona Góra zmienia się na lepsze – cieszył się prezydent Janusz KubickiJestem ciekaw zdania Sebastian Ciemnoczołowski czy tego, co napiszą media Radosław Sujak – dodał włodarz w komentarzu.

Panie prezydencie spieszymy z odpowiedzią, że jest się z czego cieszyć. Zielona Góra nie tylko dostała 15 miejsce w Polsce, ale też 5 miejsce wśród miast na prawach powiatu i w końcu pierwsze w naszym województwie. Sprawdziliśmy jednak skąd tak wysoka pozycja winnego miasta.

Ranking „Gmina Dobra do Życia”, który został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Pod uwagę wzięto 63 wskaźniki i postarano się je standaryzować. Jednak niektóre miały wyższą wagę od innych.

I tak wyżej w rankingu znalazły się gminy, które mogły pochwalić się np. mniejszym zanieczyszczeniem środowiska (pamiętajmy jednak, że w Zielonej Górze jest tylko jedna oficjalna stacja pomiarowa), klimatyczny bilans wodny, dostęp do internetu, okres wegetacyjny czy też występowanie burz. Brano pod uwagę również poziom zdrowia (należy pamiętać, że Zielona Góra nie dokłada się finansowo do Szpitala Wojewódzkiego) czy warunki mieszkaniowe (w tym wypadku chodzi o powierzchnię na mieszkańca).

Dużo niższą wartość mają rzeczy, za które odpowiada prezydent Janusz Kubicki takie jak dostępność rekreacji, żłobki, ścieżki rowerowe, budżety gmin czy wydatki majątkowe inwestycyjne gmin. Te ostatnie mogą być mocno wstydliwe, bo jak pisaliśmy już na łamach wlubuskie.pl jesteśmy w ogonie miast wojewódzkich. (dalsza część pod linkiem)

Autorzy raportu również nie pozostawiają złudzeń, dlaczego tak wysoko znalazła się Zielona Góra – W dużych miastach nie ma niespodzianek, jeśli chodzi o wysokie miejsca. Zajęły je niemal bez poznańskiego wyjątku aglomeracje tzw. wielkiej piątki (Warszawa, Sopot, Wrocław i Kraków). Jako piąta znalazła się Zielona Góra (w ub. roku – Rzeszów). Wysoką pozycję zawdzięcza ona temu, że od 2015 r. funkcjonuje wraz z połączoną obwarzankową gminą wiejską, co niewątpliwie polepsza wskaźniki mieszkaniowe i środowiskowe – czytamy w publikacji.

Podsumowując panie prezydencie, bardzo cieszymy się z rankingu i tego, jak Zielona Góra jest dobrym miejscem do życia… ale to nie Pana zasługa i pana rządów. Możemy nawet zasugerować, że gdyby zechciał Pan posłuchać ekspertów w kilku kwestiach to bylibyśmy jeszcze wyżej.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
18.4 ° C
18.4 °
17.9 °
63 %
1.7kmh
94 %
pt.
30 °
sob.
23 °
niedz.
21 °
pon.
22 °
wt.
17 °

NAJPOPULARNIEJSZE