poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZielona Góra na samym końcu miejskich inwestycji. Gorzów tuż za podium.

Zielona Góra na samym końcu miejskich inwestycji. Gorzów tuż za podium.

Niedawno ukazał się kolejny ranking magazynu samorządowego „Wspólnota”. Przedstawia „Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2019–2021”. Okazuje się, że nasze miasto w wydatkowaniu pieniędzy jest lepsze jedynie od Kielc i Olsztyna, a daleko za liderami Opolem i Gorzowem Wlkp. Smutniejsze jest to, że ta tendencja utrzymuję się od 3 lat.

Prezydent Janusz Kubicki często chwali się różnymi plebiscytami, w których udział bierze winne miasto. „Miasto dobre do życia”, „Indeks Zdrowych Miast” czy ostatnie „Miasto wolne od smogu” to tylko kilka, gdzie Zielona Góra zajmuje wysokie miejsce.

Niektóre z nich, jak choćby ten o najmniejszej liczbie dni smogowych, jest mocno przekłamany. Dane pobierane są jedynie z jednej stacji znajdującej się w okolicach Szpitala Uniwersyteckiego, a pomija te realizowane przez SMOGnet, których czujniki są często montowane na osiedlach, gdzie zanieczyszczenia są największe.

W przypadku rankingu wydatków inwestycyjnych mówimy o twardych liczbach zapisanych w budżecie i nie tylko – W przypadku miast na prawach powiatu od wielu lat analizujemy, przy okazji naszego rankingu, nie tylko wydatki budżetowe, ale także inwestycje realizowane przez spółki miejskie – zauważają autorzy publikacji.

Zielona Góra zajmuje w tym rankingu 16 miejsce i od 3 lat niestety traci. W latach 2019 – 2021 średnie wydatki inwestycyjne na jednego mieszkańca wyniosły raptem 1264,78 zł. W tym samym czasie północna stolica naszego województwa zanotowała o 1000 zł więcej. Przed nami są również miasta w naszym obwarzanku z Poznaniem, Wrocławiem, Szczecinem. Lider Opole wydał na inwestycje o 1800 zł więcej niż nasze miasto.

Prezydent Janusz Kubicki od dawna uważa, że jego inwestycje to strzał w dziesiątkę dla rozwoju miasta. Jak jednak pokazują dane zaprezentowane w analizie jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o wykorzystanie i wielkość środków. Miasto, zamiast się rozwijać, stoi, a kto stoi ten się cofa. Trudno powiedzieć o to, aby ostatnie lata uznać za spektakularny sukces w rozwoju miasta – mówi w rozmowie z nami radny miejski Sławomir Kotylak.

Na drugim biegunie jest północna stolica – Gorzów Wielkopolski. Prezydent Jacek Wójcicki zauważa jednak w raporcie, że możliwość wydatkowania tych środków jest uzależniona od sprawnej obsługi przedsiębiorców i dochodach miasta. Tylko w 2021 roku skutecznie sprzedano tereny za łączną kwotę 24 918 966,00 zł.

Nie sztuką jest zaprosić do Gorzowa nowych inwestorów, ale również przekonać tych lokalnych, że Gorzów jest świetnym miejscem do rozwoju ich firm. A tu ogromne znaczenie ma bieżąca obsługa przedsiębiorców. Staramy się słuchać i przede wszystkim reagować na wszelkie ich potrzeby. To dla nas bardzo ważne – podkreśla prezydent Wójcicki.

Ranking w najbliższych latach może się jeszcze zmienić na korzyść Zielonej Góry. To za sprawą rozrywkowej inwestycji, nazywanej lokalną Hurghadą, a mowa o kompleksie basenowym w Ochli. Zadanie warte 90 mln zł jest już w realizacji, trudno jednak szukać modelu działania i kosztów eksploatacji. Pytany o to prezydent Kubicki w Radiu Index powiedział:

Koszty będą, ale pamiętajmy, że te obiekty są bardzo mocno oblegane. Jak pójdziemy na CRS, to ilość osób korzystająca z obiektu jest bardzo wysoka. Będą też ceny biletów niskie, dla mieszkańców miasta zwłaszcza dla posiadaczy kart Zgranej Rodziny czy Senior Plus. Dla przyjezdnych będą wyższe, taką przyjęliśmy politykę – mówi włodarz. Trudno jednak uznać to za profesjonalną kalkulację.

Radny Sławomir Kotylak uważa, że taki ranking może być determinantem do walki o ZIT:

– Zastanawiające jest, dlaczego tak usilnie próbuje skłócić wszystkie samorządy w walce o pieniądze na ZIT. Czy jako miasto nie jesteśmy przygotowani? Czy nie możemy wystartować w konkursach? Jeżeli chcemy osiągnąć sukces to potrzebna jest zmiana na stanowisku kierowniczym – podsumowuje

tabela „Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2019–2021” – Wspólnota

Cały raport dostępny jest TUTAJ.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-2.6 ° C
1.2 °
-2.6 °
92 %
2.2kmh
100 %
pon.
11 °
wt.
10 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE