czwartek, 2 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraBędzie kontrola Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Co z dyrektorem?

Będzie kontrola Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Co z dyrektorem?

Ogólnopolskie media nagłośniły sprawę z nieodpowiednim traktowaniem latynoskich pracowników przez zielonogórską agencję pracy, którą zarządza żona dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. W efekcie Urząd Marszałkowski wziął pod lupę działalność WUP.

O sprawie pisaliśmy już wczoraj. Agencja pracy Easttress miała polecać do pracy obcokrajowców z Ameryki Łacińskiej i Południowej. Ci trafiali do zakładu mięsnego w Jarocinie, gdzie latynosi mieli być wyzyskiwani i poniżani, a warunki pracy miały być tragiczne.

– Tutaj mieszka jakieś 15, 16 osób – opowiada nam mówiący po hiszpańsku mężczyzna przed jednym z domów. On i jego koledzy za wynajem płacą po 400 złotych miesięcznie. W każdym z pokoików na piętrowych łóżkach śpią po cztery osoby. To i tak nieźle, bo nasz rozmówca mieszkał też w 8-osobowym pokoju. Robotnicy opowiadają, że nie mają żadnego ubezpieczenia.

Właścicielką agencji Easttress jest żona dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze – Waldemara Stępaka, który zarządza jednostką od 2015 roku. Dziennikarze mediów, poruszających tę sprawę (Gazeta Wyborcza oraz TVN) zauważają, że WUP ma dostęp do informacji, które firmy w okolicy poszukują pracowników.

Więcej o sprawie pisaliśmy poniżej:

Będzie kontrola WUP. Dyrektor zwolniony

W sprawie afery Zarząd Województwa Lubuskiego wszczął postępowanie wyjaśniające powiązania dyrektora Urzędu Pracy z agencją jego żony. Dzisiaj (tj. w poniedziałek, 28 listopada) wysłuchał jego wyjaśnień. Dyrektor Waldemar Stępak oddał się do dyspozycji marszałka.

– Podjęłam decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy – poinformowała Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Anna Polak. – Zleciłam jednocześnie kontrolę WUP pod względem sprawowania nadzoru nad agencjami zatrudnienia. Kontrola sprawdzi czy nie doszło do naruszenia art. 231 kodeksu karnego w zakresie przekroczenia uprawnień.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
3.8 ° C
3.9 °
1.7 °
42 %
4.3kmh
40 %
czw.
2 °
pt.
6 °
sob.
3 °
niedz.
2 °
pon.
0 °

NAJPOPULARNIEJSZE