niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZielonogórska agencja pracy zamieszana w aferę z nieludzkim traktowaniem latynosów

Zielonogórska agencja pracy zamieszana w aferę z nieludzkim traktowaniem latynosów

Jak podają dziennikarze Wyborczej i TVN zielonogórska agencja pracy Easttrees miała polecać do pracy obcokrajowców z Ameryki Łacińskiej i Południowej. Robotnicy trafiali do zakładu mięsnego w Jarocinie. Warunki miały być tam tragiczne, a sami obcokrajowcy mieli być poniżani i wyzyskiwani.

Sprawa ma też wątek samorządowy. Właścicielką agencji jest małżonka dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemara Stępaka, który prowadzi jednostkę od 2015 roku. On sam tłumaczył dziennikarzom, że nie zachodzi tutaj żadne nadużycie, bo urząd jedynie rejestruje podmioty takie jak agencje i nie ma wpływu na ich działalność. Dziennikarze jednak podkreślają, że WUP ma także dostęp do informacji, które firmy w okolicy poszukują pracowników.

Dodatkowo jak podaje Gazeta WyborczaEasttrees jest bowiem dobrze znana Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze. Rzeczniczka Ewa Antonowicz opowiada nam, że prowadzonych jest kilka postępowań dotyczących spółki. Właścicielce firmy prokuratorzy postawili zarzuty oszustw podatkowych, które mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych. Według śledczych właścicielka Easttrees nie odprowadzała składek za pracowników do ZUS i urzędu skarbowego. Badane są także wątki innych naruszeń praw pracowniczych. Zeznania pracowników wskazują, że ich prawa były naruszane, śledztwo wciąż jednak trwa – czytamy.

Opisy obozowej pracy w zakładzie mięsnym w Jarocinie są wstrząsające. Pracownicy mieli być poniżani, w kiepskim zakwaterowaniu i z inną pensją niż im obiecano na rodzimym kontynencie.

„– Tutaj mieszka jakieś 15, 16 osób – opowiada nam mówiący po hiszpańsku mężczyzna przed jednym z domów. On i jego koledzy za wynajem płacą po 400 złotych miesięcznie. W każdym z pokoików na piętrowych łóżkach śpią po cztery osoby. To i tak nieźle, bo nasz rozmówca mieszkał też w 8-osobowym pokoju. Robotnicy opowiadają, że nie mają żadnego ubezpieczenia.”

Marszałek Elżbieta Anna Polak zareagowała natychmiastowo i jeszcze na dzisiejsze popołudnie zapowiedziała posiedzenie zarządu województwa w tej sprawie.

Cały reportaż dostępny jest TUTAJ.

AKTUALIZACJA:

Otrzymaliśmy oświadczenie zarządu województwa po dzisiejszym posiedzeniu:

Oświadczenie Zarządu Województwa Lubuskiego

Zarząd Województwa Lubuskiego w dniu 27 listopada 2022 r. zapoznał się ze wszystkimi informacjami na temat działalności prowadzonej przez dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Waldemara Stępaka i jego małżonki.

Zarząd województwa zlecił przygotowanie opinii prawnej, analizy pełnomocnictw i wewnętrznych dokumentów dotyczących obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zakresie sprawowanego nadzoru nad podmiotami prowadzącymi agencje zatrudnienia.

Dyrektor Waldemar Stępak złoży wyjaśnienia na posiedzeniu Zarządu w dniu 28 listopada 2022 r. w godzinach porannych. Dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte niezwłocznie.

Paweł Kozłowski
Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE