niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraPtasia Grypa na terenie Zielonej Góry. Gdzie wykryto ognisko?

Ptasia Grypa na terenie Zielonej Góry. Gdzie wykryto ognisko?

Oficjalna strona miasta Zielona Góra informuje o wykryciu Ptasiej Grypy na jednej z farm kur niosek w Ochli. Według danych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii w ognisku grypy znajduje się ok. 62 tys. sztuk zwierząt.

Niestety, ale znów na terenie sołectwa odkryto przypadki ptasiej grypy. Z tego powodu w środę, w czwartek i piątek przedstawiciele weterynarii będą odwiedzać mieszkańców, aby przeprowadzić spis ptactwa. Według pierwszych informacji, które otrzymaliśmy zagrożone są tysiące sztuk zwierząt – mówi ze smutkiem sołtys Dorota Bojar.

Prawdopodobnie mamy do czynienia z ogniskiem zjadliwej ptasiej grypy – HPAI. ”Proszę swoje ptactwo zamknąć i nie robić nic więcej, natomiast przy wizycie inspektorów będzie tylko spisywanie ilości sztuk hodowlanych ptaków” – takie informacje znalazły się na tablicach ogłoszeń.

Warto przypomnieć, że podobne zdarzenie miało miejsce w kwietniu 2022 roku. Wtedy to Powiatowy Inspektorat Weterynarii wyznaczył trzykilometrową strefę zapowietrzoną i ok. dziesięciokilometrowy obszar zagrożony.

To było bardzo przykre. Mieszkańcy, którzy znaleźli się w strefie zagrożenia musieli wybić swoje ptactwo. Mam nadzieję, że teraz uda się zminimalizować straty. Dlatego też zależy mi na tym, aby od razu poinformować zielonogórzan o potencjalnym zagrożeniu. Jestem po rozmowie z inspektoratem. Na razie rozpoczęły się wszystkie oficjalne procedury. O tym, co będzie dalej, dowiemy się w najbliższych dniach. Na razie nasze kury, gołębie czy gęsi powinniśmy trzymać w bezpiecznym schronieniu – przekonuje D. Bojar.

Sam Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zielonej Górze informuje, że z oficjalnym stanowiskiem w całej sprawie musi się wstrzymać do wydania odpowiedniego rozporządzenia przez lubuskiego wojewodę.

Serwis „Pościgi” informuje z kolei, że zostanie wydane postanowienie o zagazowaniu prawie 100 tys. kur.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
21.4 ° C
21.7 °
18.4 °
35 %
4.6kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE