niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRadni chcą informacji na temat kryzysu energetycznego, a Prezydent czeka na rząd

Radni chcą informacji na temat kryzysu energetycznego, a Prezydent czeka na rząd

Kolejny raz mamy przykład czekania na to co się wydarzy, a nie działań prewencyjnych i profilaktycznych. Miejscy Radni Platformy Obywatelskiej chcieli usłyszeć od prezydenta Janusza Kubickiego informację jak miasto poradzi sobie z kryzysem energetycznym, a ten zasłonił się oczekiwaniem na to co zrobi rząd.

Jako Klub Radnych KO oczekiwaliśmy przedstawienia planu oszczędnościowego mającego na celu poradzić sobie z galopującymi zwyżkami cen energii. Niestety zarówno Prezydent, jak i jego radni, nie byli zainteresowani, aby przybliżyć mieszkańcom, jak magistrat zamierza wyjść z energetycznego potrzasku, tłumacząc to tym, że wszystko odbędzie się w swoim czasie – napisał na swoim profilu radny Sławomir Kotylak.

Prezydent Janusz Kubicki tłumaczył się tym, że dopiero wczoraj rząd przyjął projekt ustawy blokującej ceny energii na rok 2023. Zaproponował, aby zaczekać z tą informacją, gdyż te, które poda mogą być nieaktualne za chwilę. Włodarz zasugerował, aby odłożyć dyskusję na inny termin.

Jest końcówka września i wiele samorządów podejmuje działania odnośnie oszczędności w kwestiach energii. Czy wprowadzane są zmiany w celach oświetlenia ulicznego? Co z pracą szkół? Z inwestycjami? Takie wnioski są potrzebne na racjonalne zaplanowanie funkcjonowania miasta. Widzimy po Krakowie, Świnoujściu i Warszawie zmiany energooszczędne. Jest wiele działań, które pozwolą na skuteczne oszczędności – przekonywał radny Marcin Pabierowski.

Okazuje się, że faktycznie w wielu miastach dyskutuje się możliwościach energetycznych, tworzy się audyty, przerzuca się środki na termomodernizacje, wymienia się oprawy na energooszczędne oraz ogranicza się podświetlanie i miejskie iluminacje. Prezydent zapewnił jedynie, że w mieście wzrost ciepła systemowego będzie na poziomie 10% i z pewnością go nie zabraknie.

Tymczasem jak informuje radny Dariusz Legutowski. Miasto w ciągu ostatnich lat w kiepski sposób zainwestowało w odnawialne źródła energii. W roku 2010 miasto produkowało jedynie 0,21 GWh/rok co stanowiło 0,01% energii zużywanej w mieście, a 10 lat później jest to 1,94 GWh/rok, co stanowi 0,09% energii zużywanej w mieście.

– W latach 2020-2021 zrealizowano zadania modernizacyjne oświetlenia ulicznego w ramach przebudowy ul. Dworcowej – wymieniono 23 lampy i przebudowy ul. Energetyków – wymieniono 18 lamp. To niestety za mało, aby mówić o realnych inwestycjach w energię. O odnawialnej nie ma nawet co wspominać, bo to niestety kpina – mówi radny.

Pozostali radni nie przyjęli jednak takich argumentów i odrzucili propozycję rozmowy w tej kwestii. Pomysł radnych PO poparł jedynie Tomasz Nesterowicz z Lewicy.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
22.4 ° C
22.4 °
21.2 °
51 %
0.6kmh
88 %
niedz.
20 °
pon.
22 °
wt.
26 °
śr.
20 °
czw.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE