poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRtęć w Odrze? Marszałek domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Rtęć w Odrze? Marszałek domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Niemieckie media podają, że zbadano już próbki z rzeki Odry i wyniki wskazują na niezwykle wysoki poziom rtęci. Tymczasem wiceminister Jacek Ozdoba mówił, że na wyniki poczekamy około tygodnia. Marszałek Elżbieta Anna Polak ma dość czekania. Wnioskuje o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Pierwsze wyniki są dostępne od wczorajszego wieczoru. Nie mamy ich jeszcze oficjalnie, ale w rzeczywistości wskazuje to na masową ekspozycję na rtęć jako czynnik – powiedział Gregor Beyer, szef administracji ds. środowiska w Märkisch-Oderland w rozmowie z berlińskim radiem RBB24.

Informacja ta jest od wczoraj masowo przekazywana, a na dzisiejszym spotkaniu z samorządowcami, wojewoda Władysław Dajczak miał mieć pretensje do jednego z powiatów, że przekazał taką informację na swoim profilu społecznościowym. Wczoraj podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba mówił, że na wyniki poczekamy około tygodnia. Informacji o rtęci w Odrze nie potwierdzają polskie władze.

Jednocześnie po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o skierowaniu do porządkowania rzeki 150 żołnierzy i żołnierzy WOT. Do zbierania z wody dodatkowo wykorzystane zostaną łodzie Państwowej Straży Pożarnej.

– Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt – apeluje marszałek Elżbieta Anna Polak, która zapowiedziała złożenie wniosku o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. – Odra umiera na naszych oczach, a rząd nic z tego nie robi. Nie poinformowano mieszkańców o zakazie wstępu do rzeki. Stan klęski daje narzędzia polskiemu rządowi – dodaje. Urząd Marszałkowski podjął również decyzje o skierowaniu 100 tys. zł na zakup sprzętu i środków ochronnych.

Innego zdania był wczoraj wiceminister Grzegorz Witkowski, który wczoraj najpierw mówił, że nie ma żadnego zagrożenia:

A potem sam zaproponował, że może wejść do rzeki:

Jednocześnie Polski Związek Wędkarski oraz samorządy wydają komunikaty o całkowitym zakazie wstępu i przebywania nad rzeką.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
15.8 ° C
16.1 °
11.4 °
38 %
1.3kmh
83 %
pon.
25 °
wt.
25 °
śr.
28 °
czw.
31 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE