niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościKatastrofa na Odrze: Relacja LIVE

Katastrofa na Odrze: Relacja LIVE

Tony śniętych ryb i skażona Odra to być może jedna z największych katastrof ekologicznych w zachodniej Polsce. Specjalnie dla was tworzymy artykuł aktualizowany na żywo. Pamiętajcie, aby odświeżać stronę.

13.08 (sobota) – godz. 21.09:

O wypowiedziach burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebuli pisze Zbigniew Hołdys na Twitterze:

13.08 (sobota) – godz. 20.15:

Marek Cebula (burmistrz Krosna Odrzańskiego) w Faktach po Faktach w TVN24:

Jesteśmy w sytuacji zagrożenia epidemicznego, dlatego że nad Odrą leżą truchła ryb, które nie są wyzbierane i które będą nadal z Odry wypływały. To jest sytuacja niebezpieczna dla ludzi, dla życia, dla zdrowia. Oczekujemy informacji, co mamy robić – mówił włodarz – To jest armagedon. Już się nie będę pytał o to, kto kiedy kogo zawiadomił o sytuacji na Odrze, ale chciałbym, żebyśmy sobie wszyscy uświadomili, co nas czeka w najbliższych dniach – dodał

13.08 (sobota) – godz. 18.24:

Mieszkańcy zadają jednak pytania, dlaczego nie skierowano wojska do pracy wcześniej.

13.08 (sobota) – godz. 15.53:

Biernie przyglądający się dotychczas prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki przekazał informację:

13.08 (sobota) – godz. 15.24:

Burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula będzie gościem „Faktów po Faktach” ok godz. 19.25 w TVN24.

13.08 (sobota) – godz. 14.30:

Niemieckie media:

Czy celowo spłukano chemikalia do Bałtyku? Rewelacje niemieckiego tabloidu BILD:

Klaus Lehmann, przewodniczący klubu wędkarskiego Morgenröte w Lebus, powiedział BILD: – W nocy z poniedziałku na wtorek poziom wody w Odrze na krótko podniósł się o 30 centymetrów (…) Tego dnia nie padało. Istnieją zbiorniki retencyjne, które można wykorzystać do regulacji Odry. Niektóre prawdopodobnie zostały otwarte, aby spłukać chemikalia w kierunku Morza Bałtyckiego

13.08 (sobota) – godz. 14.10:

Radio Zachód informuje, że dziś poznamy pierwsze wyniki badań śniętych ryb:

Lubuska Inspekcja Weterynaryjna prowadzi badania śniętych ryb, które wyławiane są z Odry. Pierwsze wyniki mamy poznać jeszcze dziś. Jak mówi Joanna Kokot-Ciszewska, lubuski wojewódzki lekarz weterynarii, badania prowadzone są w trzech ściśle określonych kierunkach możliwych przyczyn zatrucia – czytamy na stronie rządowego radia.

13.08 (sobota) – godz. 14.04:

Dużo dyskusji było na temat zwierząt zamieszkujących Park Narodowy Ujścia Warty. Na chwilę obecną władzę parku nie zauważyły większych zmian z populacji fauny.

Jeśli chodzi o Park Narodowy ujście Warty to na razie nie ma większego zagrożenia. Eksperci codziennie wypływają sprawdzając stan wody. Z dzisiejszego raportu (13.08) wynika, że póki co nic się nie dzieje. Nie stwierdzono też żadnych upadków ptaków, które mogłyby się żywić zatrutymi rybami – powiedział w rozmowie z nami Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”.

13.08 (sobota) – godz. 13.22:

Nad Odrą w miejscowości Radnica nadal trwa zbieranie ryby. Służby mundurowe pracują wraz ze sprzętem.

13.08 (sobota) – godz. 12.28:

Niemiecki media:

Wyniki są „jeszcze nie w pełni znaczące i niejednoznaczne”. Dalsze dane badawcze „w szczególności dotyczące metali ciężkich, rtęci (w innych próbkach) i innych pierwiastków” są wciąż wyjaśniane w laboratorium i powinny być dostępne w nadchodzącym tygodniu – podaje radio Oderwelle. Jednocześnie cytuje brandenburskiego ministra środowiska Axela Vogla, który podaje, że wykryto w próbkach również „zwiększone ładunki soli”.

13.08 (sobota) – godz. 11.15:

Zakaz połowu ryb w województwie lubuskim

13.08 (sobota) – godz. 10.44:

13.08 (sobota) – godz. 10.27:

Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę 1 mln zł za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki.

13.08 (sobota) – godz. 9.15:

W Gorzowie Wlkp. trwa posiedzenie sztabu kryzysowego dotyczącego sytuacji na rzece Odra z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

13.08 (sobota) – godz. 8.07:

Chwilę po godz. 8.00 rozpoczął się Samorządowy Sztab Kryzysowy województw Polski zachodniej. Udział bierze przewodniczący Donald Tusk. Lubuskie reprezentują marszałek Elżbieta Anna Polak oraz burmistrz Krosna Odrzańskiego Marek Cebula.

12.08 (piątek) – godz. 20.15:

12.08 (piątek) – godz. 20.11:

W województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim aparatura w żadnej z próbek nie wykazała zawartości rtęci – zapewnił na konferencji prasowej w piątek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

źródło: TVN24

12.08 (piątek) – godz. 18.53:

Dzisiaj Fakty po Faktach na TVN24 z udziałem Marszałek Elżbiety Anny Polak.

12.08 (piątek) – godz. 18.36:

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji dwóch osób w sprawie związanej ze skażeniem Odry.

Sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji:

❌ szefa Wody Polskie Przemysława Dacy

❌ szefa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka

12.08 (piątek) – godz. 18.20:

Dziś w siedzibie Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg Zielona Góra odbyło się spotkanie robocze w sprawie skażenia Odry. Brali w nim udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji, wolontariusze i hodowcy ryb.

Beata Gacek, rzecznik prasowy okręgu zielonogórskiego Polskiego Związku Wędkarskiego poinformowała, że okręg PZW zleci własne badania wody w Odrze. Wiąże się to ze zbieraniem dowodów, aby złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku.

Obecna na spotkaniu marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak zapewniła, że PZW otrzyma wsparcie w wysokości 100 000 zł na usuwanie skutków katastrofy ekologicznej na Odrze.

W sobotę – 13 sierpnia – odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Głównego PZW, na którym będzie omawiana koordynacja działań wszystkich okręgów PZW.

12.08 (piątek) – godz. 17.32:

Konferencja prasowa z udziałem Szymona Hołowni w Bytomiu Odrzańskim w sprawie Odry:

12.08 (piątek) – godz. 16.50:

Marszałek Elżbieta Anna Polak rozmawiała z Axelem Voglem ministrem rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia. Ten potwierdził wysokie stężenie rtęci. Jeszcze dzisiaj mają być znane próbki pobrane z martwych ryb:

12.08 (piątek) – godz. 16.28:

O 17.30 konferencja prasowa Szymona Hołowni z Bytomia Odrzańskiego. Będziemy tam i zrelacjonujemy ją dla Państwa.

12.08 (piątek) – godz. 15.47:

Wojciech Szczeklik, lekarz, naukowiec, profesor medycyny; UJCM. Intensywna Terapia, Medycyna Okołooperacyjna, COVID-19. Redaktor Intensywna.pl przed chwilą na Twitterze:

12.08 (piątek) – godz. 15.41:

Z racji tego, że zawieszone zostały wszelkie działania na Odrze przez możliwe skażoną rzekę przez rtęć, wolontariusze ze Stowarzyszenia 515, a także społeczna straż rybacka i wędkarze nie mogą dziś prowadzić odłowu śniętych ryb. Robi to jednak wojsko.

Jestem właśnie w Gostchorzu, gdzie na odcinku Odry pracują żołnierze. Liczba wyłowionych śniętych ryb nie maleje. Znów jest pełna przyczepka... – mówi Magdalena Bobryk ze Stowarzyszenia 515.

Mieszkanka Krosna Odrzańskiego zauważa również, że wciąż nie podjęto odpowiednich kroków, aby zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. – Dopiero dziś pojawił się pierwszy oficjalny komunikat. Zdecydowanie za późno. Ludzie już gołymi rękami wyciągali ryby z rzeki. Wiele osób wciąż nie wie, jak niebezpieczna obecnie jest Odra. Jechałam przez miasto i na główkach siedzieli ludzie. Cały czas brakuje komunikatów. Będziemy pomagać rozprzestrzeniać informację wśród mieszkańców. Postaramy się na każdej główce zamocować konkretną informację.

Stowarzyszenie 515 kompletuje dokumentację zdjęciową. Ta ma zostać przesłana do instytucji, które będą zajmować się „naprawą” Odry, zarybianiem.

Współpracujemy z organizacjami, które należą do koalicji na rzecz ratowania rzek. Będziemy mówić o tym, żeby odrodził się ekosystem rzeki, to nie możemy jej betonować. Odra musi przejść proces renaturyzacji i pozostać dziką, nieżeglowną rzeką. To potwierdzają naukowcy. Nie będziemy mogli korzystać z czystej rzeki, jeśli będzie betonowana, bo nie będzie w niej życia.

12.08 (piątek) – godz. 15.11:

Minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel potwierdza, że w Odrze wykryto rtęć. Zaznacza jednak, że nie wiadomo czy to ta substancja wpłynęła na tony martwych ryb.

Dla Odry jako cennego ekologicznie akwenu jest to cios, z którego prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat – mówi minister – W tej chwili nie możemy powiedzieć, że rtęć jest odpowiedzialna za śmierć ryb – dodał

Źródło: Radio RBB24

12.08 (piątek) – godz. 15.04:

Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza rozpoczął badania ichtiopatologiczne w Słubicach/Frankfurcie.

Padły duże okazy jak i ławice narybku, skorupiaki oraz mięczaki. Zaobserwowaliśmy szczupaki, amury, bolenie, sandacze, brzany, kiełbie, miętusy, różanki, jazgarze, ukleje, płocie, leszcze, jazie, krąpie, okonie, klenie – czytamy we wpisie

12.08 (piątek) – godz. 14.39:

Społecznikom nad Odrą starają się pomagać samorządy.

Starostwo jest w stałym kontakcie ze Strażą Rybacka oraz Kołami PZW z powiatu. Ustaliliśmy zapotrzebowanie na m.in. dostarczenie środków dezynfekujących, rękawic gumowych, worków foliowych oraz posiłku i napojów. Te akcesoria są finansowane ze środków, które ma do dyspozycji Zarządzanie Kryzysowe Starostwa. Powiat otrzymał również informacje, iz Marszałek Polak zrefunduje część poniesionych nakładów na zaopatrzenie osób, które są zaangażowane w wyławianie i utylizację śniętej ryby. Koła PZW również dysponują swoimi funduszami, z których kupują na bieżąco niezbędne rzeczy. W dniu wczorajszym około 45-osobowa grupa wyławiała rybę w okolicach Krosna, gdzie będzie ona przekazana do utylizacji. Dzisiaj grupa wędkarzy, Straż Rybacka, wolontariusze, strażacy z OSP również podejmują takie działania. Starosta i wójtowie gmin leżących przy rzece są na bieżąco z nimi w zakresie dostarczenia niezbędnych akcesoriów i posiłku. Jedna z grup będzie również dzisiaj działała przy ujściu Nysy do Odry na wysokości Kosarzyna. – mówi w rozmowie z nami wicestarosta krośnieński Ryszard Zakrzewski.

12.08 (piątek) – godz. 14.11:

Kilka osób ma poparzenia na dłoniach po zbieraniu martwych ryb z Odry – mówi na konferencji prasowej Marek Cebula, burmistrz Krosna Odrzańskiego.

Ze zdobytych przez nas informacji wynika, że wczoraj do szpitala w Sulechowie zgłosiła się jedna osoba z objawami zatrucia. Po przeprowadzeniu standardowych czynności lekarskich osoba ta została zwolniona do domu. Szpital jednak poinformował o sytuacji zielonogórski oddział Sanepidu oraz Starostę zielonogórskiego.

12.08 (piątek) – godz. 13.51:

Konferencja prasowa marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak, senatora Wadima Tyszkiewicza oraz burmistrza Marka Cebuli:

12.08 (piątek) – godz. 13.16:

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wyniki próbek pobranych ze śniętych ryb będą znane dopiero w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano powiedział dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach profesor Krzysztof Niemczuk.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

12.08 (piątek) – godz. 13.03:

Jak informuje niemieckie radio Deutsche Welle zaczynają mnożyć się zarzuty przeciwko Polsce, że nie poinformowało sąsiedniego państwa o katastrofie, mimo, że wiedziało o tym od końca lipca. Krajowy Urząd Kryminalny (LKA) w Brandenburgii wszczął śledztwo w sprawie skażenia rzeki.

Również ekolodzy z Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry są wstrząśnięci rozmiarem katastrofy. „Skutki są po prostu straszne” – powiedział zastępca dyrektora parku narodowego Michael Tautenhahn w piątek rano agencji DPA. „Dla parku narodowego jest to po prostu katastrofa”.

Źródło: Deutsche Welle

12.08 (piątek) – godz. 13.01:

Samorządowcy z ruchu „Tak! dla Polski” domagają się dymisji prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz wiceministra Grzegorza Witkowskiego:

Wciąż nie są znane wyniki badań na terenie pięciu województw. Uczestnicy konferencji mówili o pobieraniu prób, analizie wyników, działaniach monitorujących. Ale ludzie nie wiedzą, co spowodowało tą katastrofę ekologiczną. Nie wiemy, czy zostały zabezpieczone dowody przestępstwa – piszą włodarze.

12.08 (piątek) – godz. 12.37:

Na wniosek radnego Zielonej Góry Marcina Pabierowskiego w najbliższą środę (17.08) odbędzie się Komisja Bezpieczeństwa poszerzona o punkt: Omówienie stanu zagrożenia na Odrze. Radny zaznacza, że mieszkańcy muszą mieć pewność, że ujęcia wody nie zostały skażone.

12.08 (piątek) – godz. 12.34:

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak poinformowała, że Zarząd Województwa podjął decyzję o skierowaniu wniosku do Premiera RP o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

12.08 (piątek) – godz. 12.28:

W końcu postanowiono rozesłać ALERT RCB do części mieszkańców województwa lubuskiego:

12.08 (piątek) – godz. 11.34:

Na Odrze w okolicach Kostrzyna ma powstać zapora do przechwytywania śniętych ryb.

Źródło: Radio Gorzów

12.08 (piątek) – godz. 7.36:

Rtęć w rzece? Mamy informację z niemieckich laboratoriów. Marszałek chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

11.08 (czwartek) – godz. 18.30:

Konferencja ministrów rządu PiS:

11.08 (czwartek) – godz. 11.00:

Urząd Marszałkowski podejmuje działania i oczekuje dymisji


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
21.7 ° C
21.7 °
20.6 °
35 %
1.9kmh
39 %
niedz.
26 °
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE