poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraRzadka operacja z udziałem zagranicznych chirurgów

Rzadka operacja z udziałem zagranicznych chirurgów

W ramach międzynarodowych warsztatów chirurgii onkologicznej do Uniwersyteckiego Szpitala w Zielonej Górze przyjechali medycy z Wielkiej Brytanii i Włoch. Mieli okazję wziąć udział mastektomii (usunięcie piersi) z jednoczesną rekonstrukcją. To rzadka operacja w Polsce.

– To zabiegi stosunkowo mało popularne w Polsce, co ma związek m.in. ze złymi wycenami procedur dokonywanych przez NFZ. Jednak, by leczyć pacjentki tymi technikami, udało się zdobyć środki finansowe z fundacji wsparcia pacjentów i od sponsorów – wyjaśnia dr hab. n.med. Dawid Murawa prof. UZ, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

W Wielkiej Brytanii podobne procedury są wyceniane na nawet pięć razy wyższe kwoty. Dzięki temu operacje można wykonywać częściej. W brytyjskich szpitalach siatki biologiczne wykorzystuje się w 90 proc. przypadków. W Polsce – w 10 proc.

W ramach warsztatów zoperowano cztery pacjentki z rakiem piersi, u których wykonano mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją, bez użycia mięśni, za to z użyciem implantu i siatki biologicznej.  W przypadku jednej z pacjentek, u której stwierdzono wadliwy gen BRCA 1, przeprowadzono również tzw. amputację profilaktyczną drugiej, zdrowej piersi.

W warsztatach chirurgii onkologicznej uczestniczył dr Kasim Behranwala z Londynu oraz dr Marcello Pozzi z Rzymu. Brali w nich udział także lekarze z Polski – m.in. z Krakowa, Łodzi, Lublina, Pleszewa, Poznania i Warszawy. Jesienią ma się odbyć kolejna edycja warsztatów, tym razem dla specjalistów z Austrii – pisze na swojej stronie Szpital Uniwersytecki.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
28.3 ° C
28.4 °
27.9 °
32 %
2.2kmh
3 %
pon.
30 °
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE