środa, 8 lutego, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraSąd: Marszałek mogła odwołać dyrektora "Medyka"

Sąd: Marszałek mogła odwołać dyrektora „Medyka”

Wczoraj (13.07) odbyła się rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym. Chodziło o sprawę odwołania ze stanowiska dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze – Jarosława Marcinkowskiego. Sąd uznał, że odwołanie było zasadne.

W lutym tego roku zarząd województwa podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska dyrektora „Medyka” Jarosława Marcinkowskiego. Okazało się, że w okresie zajmowania stanowiska był pełnomocnikiem w prowadzeniu działalności gospodarczej swojej żony. Tego typu praktyki naruszają zapisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Na decyzję włodarzy województwa zareagował Wojewoda Lubuski, który rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały zarządu województwa o odwołaniu ze stanowiska dyrektora. Z kolei ten dokument został zaskarżony właśnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

WSA wydał korzystny dla Województwa Lubuskiego wyrok – uwzględnił skargę i uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody, a także zasądził od Wojewody na rzecz Województwa kwotę 480 zł tytułem zwrotu kosztów. 

– Sąd stwierdził, że do zaistnienia przesłanki wystarczający jest fakt bycia pełnomocnikiem, dodatkowo nie zgodził się z Wojewodą, abyśmy mieli tu do czynienia tylko z pełnomocnictwem do czynności technicznych – umocowanie obejmowało m.in. możliwość wyrejestrowania działalności, tj. podjęcia decyzji o jej zakończeniu, co jest bardzo znaczące. – czytamy w oświadczeniu Urzędu Marszałkowskiego – Sąd wskazał, że jako osoba pełniąca funkcję publiczną Jarosław Marcinkowski winien był, przystępując do konkursu na stanowisko dyrektora, poczynić starania, aby dostosować się do ograniczeń ustawowych, z którymi osoba pełniąca funkcję publiczną powinna się liczyć. Powyższe stanowiło już przesłankę do obligatoryjnego odwołania – dodaje strona lubuskie.pl

– Wyrok jest nieprawomocny. Czekamy na przesłanie wyroku z uzasadnieniem – napisała w mediach społecznościowych marszałek Elżbieta Anna Polak.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
-3.9 ° C
-3.4 °
-4.5 °
58 %
1.7kmh
0 %
śr.
1 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
5 °
niedz.
6 °

NAJPOPULARNIEJSZE