piątek, 23 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraSejmik apeluje o wsparcie międzynarodowych organizacji

Sejmik apeluje o wsparcie międzynarodowych organizacji

Przez aklamację Sejmik Lubuski podjął apel do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP. Co ciekawe jest to bardzo podobny apel, który na ostatniej sesji został odrzucony przez Radę Miasta Zielona Góra.

Oto treść apelu:

Sejmik Województwa Lubuskiego wyraża najwyższe uznanie, szacunek i podziw dla mieszkańców województwa lubuskiego i całej Polski, za ogromną solidarność i wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Wobec rosyjskiej agresji miliony mieszkańców tego suwerennego państwa zostało zmuszonych do ucieczki. Słowo dziękuję jest niewystarczające, aby odzwierciedlić wyjątkowe zaangażowanie Polaków w pomoc dla uchodźców poprzez zakup z prywatnych pieniędzy odzieży, żywności, leków oraz przyjmowanie do swoich domów kobiet, dzieci i osób starszych.

Jednocześnie Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o pilne wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy, jednostek samorządu terytorialnego oraz wszelkich instytucji, które od pierwszych dni wojny niosą pomoc obywatelom Ukrainy. Wobec trwającej kolejne tygodnie rosyjskiej agresji w sposób naturalny wyczerpują się zasoby sił i możliwości wolontariuszy oraz rezerwy wszelkich instytucji, które wykonały i wykonują prace ponad swoje możliwości.

Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do Prezesa Rady Ministrów i całego Rządu RP o podjęcie systemowych działań umożliwiających dalszą skuteczną i niezbędną pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, w tym również o wystąpienie do organizacji międzynarodowych i europejskich o wsparcie Polski w obliczu zagrożenia kryzysem humanitarnym.

Wobec faktu, że większość z dwóch milionów uchodźców wojennych z Ukrainy, stanowią dzieci, a ich mamy mają ograniczone możliwości zarobkowania, niezbędne jest systemowe wsparcie wolontariuszy, organizacji pozarządowych, jedniostek samorządu terytorialnego, które biorą na siebie ogromny ciężar i odpowiedzialność w niesieniu pomocy ludziom bez środków do życia oraz przeżywających traumę wojenną.

Sejmik Województwa Lubuskiego wyraża solidarność, oddaje hołd i deklaruje wsparcie narodu ukraińskiego, który tak dzielnie walczy o swoją niepodległość.

Wcześniej, podczas sesji, radni zapoznali się z informacją z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz działaniami podjętymi przez Zarząd Województwa Lubuskiego na temat organizacji pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Swoje zdanie wyrazili także wolontariusze z inicjatywy „Lubuskie dla Ukrainy”.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
8.4 ° C
9 °
8.4 °
67 %
4.1kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
10 °
niedz.
9 °
pon.
11 °
wt.
11 °

NAJPOPULARNIEJSZE