poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraŚledztwo ws. Domu Kombatanta - najnowsze informacje

Śledztwo ws. Domu Kombatanta – najnowsze informacje

Mamy najnowsze informacje na temat śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze. Na nasze pytania odpowiedziała Ewa Antonowicz, rzecznik prasowa Prokuratury.

Przypomnijmy, że śledztwo dotyczy nieodpowiedniego sprawowania opieki nad podopiecznymi Domu Kombatanta w Zielonej Górze. Miało tam dochodzić do zaniedbań, które w konsekwencji doprowadziły do śmierci kilku osób, a ostatecznie do zakażeń koronawirusem i przymusowej ewakuacji. Historia w 2020 roku została opisana po raz pierwszy przez Maję Sałwacką z Gazety Wyborczej.

– W sprawie przesłuchano ponad 100 osób w szczególności pokrzywdzonych i ich reprezentantów. Przesłuchania podopiecznych będą kontynuowane po zniesieniu obostrzeń. Przesłuchania odbywają prowadzone są osobiście przez prokurator prowadzącą przy udziale psychologa oraz utrwalane. – mówi Antonowicz

Zapytaliśmy również o kwestie związane z zakończeniem prac biegłych przy dokumentacji medycznej – W sprawie powołano kilka zespołów biegłych z różnych dziedzin. Jeśli chodzi o te najbardziej kluczowe dotyczące oceny medycznej – postępowania z podopiecznymi, część opinii zostało już uzyskanych. Ocenie podlega opieka nad kilkuset osobami, zaś ich dokumentacja medyczna jest obszerna, jednocześnie konieczne jest ustalenie in concreto kto kiedy sprawował nam tymi osobami opiekę – ustalenie na kim ciążył obowiązek.

W mediach pojawia się w szczególności wątek związany z okresem pandemii. Jednak śledczy nie skupiają się jedynie na tym wątku. – Sprawa jest bardzo obszerna, dotyczy bardzo wielu wątków. Pomimo tego, że w przestrzeni publicznej wskazuje się jedynie na wątek dotyczący opieki podczas pandemii, prokurator ma obowiązek dokonać oceny całości postępowania, tj. sprawowania opieki nie tylko w okresie, którego dotyczyło zawiadomienie. A także tych zdarzeń, które wynikają w toku przesłuchań pokrzywdzonych i świadków. – zauważa Ewa Antonowicz.

Okazuje się jednak, że są już pierwsze wyniki działań. – Wątki, które są kompletne i dojrzały do rozstrzygnięcia są sukcesywnie kończone, m.in. skierowanie sprawy do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze dotyczącej zarzucania lekarce poświadczenia nieprawdy w karcie zgonu. – kontynuuje rzecznik prasowa.

Niestety nadal nie zostali przesłuchani pracownicy Urzędu Miasta ani były dyrektora DPS. Z poprzednich komunikatów wiemy, że taka ma być strategia śledczych, aby przesłuchać ich na samym końcu. Nie dowiedzieliśmy się również kiedy prace prokuratury się zakończą.

W DPS Dom Kombatanta podczas serii zakażeń koronawirusem zmarło w sumie 48 osób. W okresie bezpośrednio przed ewakuacją Domu dyrektorem był Roman Działa, który zrezygnował po tym jak ujawniono wysokość nagród, jakie otrzymał. Nadzór nad Domami Pomocy Społecznej nadzór pełniła była wiceprezydent, a obecnie dyrektor Wioleta Haręźlak. Nadal zajmuje się tą kwestią.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
-2.6 ° C
1.2 °
-2.6 °
92 %
2.2kmh
100 %
pon.
11 °
wt.
10 °
śr.
8 °
czw.
12 °
pt.
14 °

NAJPOPULARNIEJSZE