niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraUZ pomaga studentom z Ukrainy. Rektorzy rozmawiali o współpracy.

UZ pomaga studentom z Ukrainy. Rektorzy rozmawiali o współpracy.

Sytuacja w Ukrainie dalej jest bardzo zła. Mimo to Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz Uniwersytet Zielonogórski współpracują, mówili o tym na dzisiejszej konferencji prasowej rektorzy obu uczelni.

Uniwersytet Zielonogórski w miarę swoich możliwości stara się pomóc studentom, pracownikom i obywatelom Ukrainy. Realizujemy to na wielu płaszczyznach. Zatrudniliśmy kilku pracowników Uniwersytetu Kijowskiego również około pięćdziesięciu studentów objęliśmy opieką. W trakcie trwającej już rekrutacji również kilkudziesięciu obywateli Ukrainy zgłosiło chęć studiowania na naszej uczelni – mówił prof. Wojciech Strzyżewski, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Uniwersytet udostępnił również swoje dwa akademiki w Sulechowie oraz ośrodek wypoczynkowy w Lubiatowie na potrzeby mieszkaniowe uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo organizuje kursy języka polskiego w ramach programu „Solidarni z Ukrainą”. Okazuje się, że te działania są dostrzegane, a strona ukraińska jest niezwykle wdzięczna za wsparcie.

W tej trudnej dla naszego narodu sytuacji okazaliście się prawdziwymi przyjaciółmi. W szczególności dziękuję rektorowi i całemu zespołowi, który pomaga nie tylko naszym studentom, ale również innym szkołom wyższym w Ukrainie. Ta wojna trwa już 8 lat, ale od 24 lutego się zaostrzyła i te okropne zniszczenia widzicie również w przekazach telewizyjnych – dziękował prof. Volodymyr Bugrov, rektor Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki.

Uczony wskazywał, że naród ukraiński dzisiaj walczy za całą Europę i cały Świat i rosyjskie barbarzyństwo może przyjść również na polskie ziemie.

W tym roku obchodzimy 300-lecie urodzin Hryhorija Skoworody, można uznać ukraińskie Sokratesa. Dziesięć lat temu wydano w Rosji trzy tomy jego dzieł z takim przesłaniem, że to filozof rosyjski, a w tym roku rosyjskie rakiety zniszczyły jego dom, w którym się urodził, czyli jego muzeum. Wokół miasta ocalały jednak jego pomniki, a to oznacza, że Skoworoda się nie poddał – przytoczył historie ukraiński rektor. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Wymieniał również palenie książek czy obieranie za cel kobiet i dzieci tak jak ostatnia tragedia w Winnicy. Jego zdaniem działanie wojsk rosyjskich zorientowane jest na zniszczenie narodu ukraińskiego tak jak kiedyś robili to hitlerowcy.

Mimo to Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki działa w trybie online. Studenci uczą się i zdają egzaminy. Nie było możliwości powrotu na uczelnie, gdyż przy latających rakietach nie ma możliwości pomieszczenia w schronach wszystkich żaków i pracowników. Niestety podczas bombardowań ucierpiało również kilka budynków. Jednak od wczoraj trwa też rekrutacja na wszystkie kierunki.

Dzisiaj omówiliśmy również dostęp naszych studentów do laboratoriów Uniwersytetu Zielonogórskiego, aby nasi żacy uczyli się online w Ukrainie, ale też stacjonarnie w Waszym mieście – zakończył prof. Burgov.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie małe
21.7 ° C
21.7 °
20.6 °
35 %
1.9kmh
39 %
niedz.
26 °
pon.
29 °
wt.
25 °
śr.
26 °
czw.
29 °

NAJPOPULARNIEJSZE