poniedziałek, 15 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra"Pamiętajcie o ogrodach" - pieniądze na ROD rozdane.

„Pamiętajcie o ogrodach” – pieniądze na ROD rozdane.

Na terenie ROD „Kolejarz” przy ul. ulicy Źródlanej w Zielonej Górze podpisano umowy w pierwszej edycji konkursu na dofinansowania dla ogródków działkowych w województwie lubuskim. Samorząd województwa na dofinansowanie ogródków działkowych przeznaczył 300 tysięcy złotych.

– Rodzinne Ogrody Działkowe mają swój niezaprzeczalny i znaczący udział w społeczno-gospodarczym rozwoju miast i gmin. My jako działkowcy mamy prawo oczekiwać na wszechstronną pomoc. Takiego dynamicznego rozwoju nie było nigdy. W ciągu ostatnich 40 lat założyliśmy blisko 31 rodzinnych ogródków działkowych – wymieniał Marian Pasiński, Prezes Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Zielonej Górze.

Jak mówił prezes Pasiński w ostatnich latach 7000 osób przejęło działki do uprawy, ale w samej Zielonej Górze takich możliwości nie ma, ze względu na ilość chętnych. Samo to pokazuje jak ważne są inwestycje i pomoc również finansowa dla działań ROD.

– To bardzo ważne zadanie, o które wnioskowali działkowcy. Czasami są to bardzo prozaiczne rzeczy, dlatego w porozumieniu z samorządowcami przygotowaliśmy program na wsparcie działań inwestycyjnych. Dotacje są różne, niektóre po 10 czy 20 tys. zł na drobne naprawy, ogrodzenie terenu czy doprowadzenie linii energetycznej. Chcemy jednak, aby był to program pilotażowy i zobaczyć jak zostanie przyjęty – mówił wicemarszałek województwa Stanisław Tomczyszyn.

O te działania zabiegał również Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki. – Wszystko zaczęło się od spotkania z działkowcami. Uznaliśmy, że dobrze byłoby, aby Rodzinne Ogródki Działkowe wzmocnić finansowo i oddać im część środków. Mamy świadomość, że samorząd wojewódzki realizuje wiele zadań do różnych grup społecznych, więc w tej grupie działań nie mogło zabraknąć ogródków działkowych. Dziękuję za ogromną pracę, którą robicie codziennie i to jest finał tego zdarzenia i cieszyć się z podpisanych umów – mówił parlamentarzysta.

fot. lubuskie.pl

Listę zwycięskich projektów można znaleźć TUTAJ.

Program ma wspierać działania inwestycyjne. Dlatego też środków pozyskanych przez gminy nie można wydać na zadania polegające na przeprowadzaniu jednorazowych i cyklicznych wydarzeń o charakterze: kulturalnym, religijnym, edukacyjnym, sportowym, rozrywkowym.

Jak zapowiedział jeden z pomysłodawców radny wojewódzki Zbigniew Kołodziej, wniosków było na kwotę trzy razy większą. Zatem sejmik pochyli się nad zwiększeniem tej kwoty w roku 2023.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
28.3 ° C
28.4 °
27.9 °
32 %
2.2kmh
3 %
pon.
30 °
wt.
26 °
śr.
26 °
czw.
27 °
pt.
27 °

NAJPOPULARNIEJSZE