wtorek, 28 marca, 2023
Strona głównaWiadomościGorzów Wlkp.Zakopywali odpady w ziemi. Mafia śmieciowa rozbita

Zakopywali odpady w ziemi. Mafia śmieciowa rozbita

Lubuscy policjanci wraz z prokuraturą w Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która pozyskiwała odpady od instytucji, a następnie zakopywała je w ziemi na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Łącznie do gleby wprowadzono co najmniej pół miliona metrów sześciennych śmieci.

Jak udało się ustalić śledczym przestępczy proceder trwał przynajmniej od stycznia 2018 roku. Grupa, na czele której stał 59-latek, pozyskiwała odpady od różnych instytucji, które wytwarzały je w toku swojej działalności. Śmieci miały następnie trafić do utylizacji, ale nigdy tam nie dotarły. Wszystkie były bowiem zakopywane na terenie objętego ochroną Przemęckiego Parku Krajobrazowego, co w znacznym stopniu negatywnie wpłynęło na jakość wody, gleby oraz spowodowało zniszczenia roślin. Wśród odpadów znajdowały się bowiem tworzywa sztuczne, odpady niebezpieczne, budowlane, komunalne, styropiany, opony, paliwa, substancje ropopochodne, lakiery czy inne związki chemiczne. Wpływ na środowisko opisał powołany w tej sprawie biegły.

– Mylnym tropem dla śledczych miała być koncesja, którą dysponowali figuranci na wydobycie złoża. To właśnie tam trafiały odpady, także z transportów międzynarodowych, które później przez operatorów koparek i użyciu ciężkiego sprzętu były zakopywane kilka metrów pod ziemią. Była to tykająca bomba, o której nikt nie miał prawa się dowiedzieć. A ci, którzy coś podejrzewali, szybko byli zastraszani przez członków grupy przestępczej. Grożono zarówno tym, którzy interesowali się opisywanym problemem, jak i przedstawicielom instytucji i podmiotów kontrolnych zajmujących się ochroną środowiska. Korumpowano urzędników instytucji państwowych i samorządowych – informuje Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie.

Przestępcy posiadali sfałszowaną dokumentację na potrzeby ewentualnych kontroli, których przeprowadzenie i tak uniemożliwiali na wszelkie możliwe sposoby. Nie wpuszczali ekspertów na badany teren, utrudniali pobranie próbek, a nawet odkręcili śruby mocujące koła w aucie geodety, co spowodowało odpadnięcie koła w trakcie jazdy i narażenie życia lub zdrowia.

Przestępczy proceder został przerwany dzięki współpracy lubuskich policjantów z Wydziału  Dochodzeniowo-Śledczego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie oraz Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Łącznie zatrzymano ośmiu członków grupy w wieku od 30 do 68 lat.

Osobom przestawiono 24 zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnym przewożeniu odpadów z zagranicy, składowaniu oraz ich przetwarzaniu, poświadczeniach nieprawdy, groźbach, płatnej protekcji, nielegalnym posiadaniu broni, utrudnianiu czynności służbowych organom do tego uprawnionym oraz narażeniu na bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty życia bądź uszczerbku na zdrowiu – dodaje Marcin Maludy.

Odrębnym postępowaniem objęto lidera grupy wobec którego wykonano zabezpieczenie majątkowe w kwocie 27 milionów złotych.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GORZÓW WLKP.

Gorzów Wielkopolski
słabe opady śniegu
1 ° C
1 °
1 °
82 %
4kmh
92 %
wt.
5 °
śr.
8 °
czw.
17 °
pt.
13 °
sob.
9 °

NAJPOPULARNIEJSZE