piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraWojewódzka Rada Kobiet o wsparciu i pomocy

Wojewódzka Rada Kobiet o wsparciu i pomocy

Kolejne spotkanie Wojewódzkiej Rady Kobiet odbyło się w Grape Town Hotel w Zielonej Górze. Tematyka głównie oscylowała wokół kryzysu migracyjnego i wojny w Ukrainie, ale także tematów mobbingu i zbliżającego się Kongresu Kobiet.

– W urzędzie zarówno Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, jak i Departament Zdrowia i Biuro Współpracy Zagranicznej uruchomiły małe granty dla stowarzyszeń i fundacji, które skierowaliśmy głównie na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ale mogą być również z powodzeniem skierowane także dla was. Można skorzystać z tych grantów dwukrotnie. Departament Zdrowia oferuje głównie pomoc na leki. W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego możliwa jest pomoc psychologiczna. Na naszej stronie lubuskie.pl jest uruchomiony portal „Ukraina”, gdzie są wszystkie aktualności. Dotyczą one również uchodźców, którzy przechodzą przez granicę białoruską – tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Członkinie rady zapoznały się również z sytuacją w obozach dla uchodźców w Krośnie Odrzańskim i Wędrzynie. – W województwie lubuskim mamy dwa ośrodki. Ten w Krośnie Odrzańskim możemy nazwać ośrodkiem, bo jest tam na przykład kuchnia. Natomiast Wędrzyn to poligon w lesie, z którego po wielomiesięcznej detencji ludzie są wystawiani za bramę. Są to młodzi ludzie, którzy uciekali ze swoich krajów z różnych przyczyn. – mówiła Ilona Justkowiak, przedstawicielka grupy roboczej ds. pomocy uchodźcom.

Wolontariuszki i aktywistki przekazywały informacje jak wygląda ich praca i jakiej pomocy potrzebują. Większość osób pomagających to grupy nieformalne, oddolne robiące to z potrzeby serca, a nie dla korzyści. Marszałek poprosiła też o wykaz deficytów i problemów, z jakimi zmagają się wolontariusze.

Niezwykle ważny temat w kontekście ostatnich zarzutów w WORD Gorzów był temat mobbingu. Procedury i przepisy prawne, jakie obowiązują zaprezentowała adwokat Małgorzata Pańczyk.

– Bardzo dobrze wiem, że jest to bardzo ważne zagadnienie, a mobbing może naprawdę spotkać każda jedną z nas. Jeżeli którakolwiek z Was, czytająca post czuję się ofiarą mobbingu możecie pisać do mnie, a ja z pewnością pokieruje do odpowiednich instytucji, czy stowarzyszeń – napisała na swoim profilu przewodnicząca rady Zofia Szozda.

Pomoc ofiarom mobbingu oferuje m.in. Krajowe Stowarzyszenie Antymobbingowe we Wrocławiu, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA, a w województwie lubuskim – np. Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA.

Trwają również przygotowania do Kongresu Kobiet, który w tym roku odbędzie się 1 października 2022 r. w Centrum Kreatywnej Kultury przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. O promocję wydarzenia zadba Janusz Rewers, dyrektor Departamentu Promocji i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, który już wielokrotnie w tym roku pomagał w różnych inicjatywach takich jak Kongres Kobiet we Wschowie, Marsz Równości czy tęcza przed Urzędem Marszałkowskim.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
27.4 ° C
27.4 °
26.8 °
55 %
3.9kmh
100 %
pt.
28 °
sob.
24 °
niedz.
26 °
pon.
28 °
wt.
22 °

NAJPOPULARNIEJSZE