wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaWiadomościZielona GóraWraki zalegają. Jak działa Straż Miejska?

Wraki zalegają. Jak działa Straż Miejska?

Od jednego z czytelników otrzymaliśmy zdjęcia z ul. Strumykowej w Zielonej Górze. Na zdjęciach sporo samochodów bez rejestracji, albo takich, którzy zalegają tam od bardzo dawna. Jest nawet… motorówka.

Problem pozostawionych bez opieki i zalegających na parkingach samochodów to zmora każdego miasta. Samochodów na ulicach coraz więcej, a z parkingami bywa różnie. Do tego każdy chciałby mieć swój pojazd „pod oknem”.

– Opel stoi w tym samym miejscu już ponad 3 lata, dwa kolejne auta na niemieckich rejestracjach ponad 1 rok, motorówka ponad 6 miesięcy, a od tygodnia zaszczycił nas swoją obecnością VW Golf bez rejestracji. – napisał do nas mieszkaniec.

Faktycznie na zdjęciach pojazdy wyglądają na opuszczone. Mieszkańcy sami próbowali coś z tym zrobić. Nie bardzo wiedzieli do kogo pojazdy należą, więc rozwiesili również w każdej klatce, kartkę informacyjną o zabraniu tych pojazdów, lecz minęły już 3 miesiące i pojazdy dalej stoją.

Postanowiliśmy dopytać o sprawę porzuconych pojazdów Straż Miejską i okazuje się, że takie sprawy to dla nich nie nowość. W samym 2021 roku Straż Miejska doprowadziła do usunięcia 97 pojazdów w tym odholowała 55 natomiast po interwencji straży właściciele usunęli 42 pojazdy. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

Na jakiej podstawie strażnicy usuwają pojazdy?

Sprawy te reguluje na podstawie art. 50a – Prawo o ruchu drogowym ,,Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza”. Szczegółowy tryb określony jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie usuwania pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane z późniejszymi zmianami.

Niestety procedura bywa dosyć długotrwała. Po pierwsze trzeba ustalić właściciela, a to nie zawsze jest takie proste, następnie trzeba go poinformować o zamiarze usunięcia pojazdu. Osoby, które je porzucają zazwyczaj zmieniają miejsce zamieszkania.

– Priorytetem straży miejskiej jest ustalenie właściciela pojazdu, co wydłuża procedurę. W wielu przypadkach osoby widniejące w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie dopełniają obowiązku zgłoszenia zbycia pojazdu, co za tym idzie Straż Miejska musi od takiej osoby uzyskać umowę kupna-sprzedaży pojazdu, aby ustalić dane kupującego i kontynuować procedurę. W przypadkach kiedy ustalenie właściciela lub użytkownika pojazdu jest niemożliwe Straż Miejska odholowuje taki pojazd. – pisze w odpowiedzi do nas st. inspektor Stanisław Moryson z zielonogórskiej Straży Miejskiej.

Mieszkańcy Strumykowej sprawę zgłosili do dyżurnego i procedura zapewne zostanie wdrożona, jednak praktyka podpowiada, że chwilę to może potrwać.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie duże
11.1 ° C
12.3 °
11.1 °
41 %
2.4kmh
100 %
wt.
21 °
śr.
22 °
czw.
23 °
pt.
18 °
sob.
16 °

NAJPOPULARNIEJSZE