niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona GóraZmarł profesor Stanisław Borawski, wieloletni pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zmarł profesor Stanisław Borawski, wieloletni pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego

W czwartek, 11 stycznia, zmarł wieloletni profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, Stanisław Borawski. Prowadził zajęcia w Instytucie Filologii Polskiej dla studentów m.in. dziennikarstwa i filologii polskiej. W swoich pracach skupiał się na historii języka.

Profesor Stanisław Borawski od lat prowadził zajęcia dla studentów i doktorantów na Uniwersytecie Zielonogórskim. W poprzednich semestrach nie miał już wykładów, ale zawsze był chętny do pomocy przyszłym językoznawcom czy dziennikarzom. Był historykiem języka z wielkim zamiłowaniem do swojego zawodu.

W swoim dobytku ma wiele prac naukowych, w tym kilka książek m.in. „Tradycja i perspektywy przeszłość i przyszłość nauki o dziejach języka polskiego” oraz „Wprowadzenie do historii języka polskiego”. Opracował również niezwykle ważne dzieła m.in. dwutomowy „Wybór tekstów z dziejów języka polskiego” oraz „Historię języka polskiego jako doświadczenia wspólnotowego”, które powstawały w jego współpracy z zespołami badawczymi. Z jego prac korzystali studenci z uczelni z całej Polski. Są one nadal ważnym źródłem wiedzy na temat języka.

Profesor ma wiele zasług w Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2012 roku z jego inicjatywy powstał na zielonogórskiej uczelni kurs języka polskiego dla cudzoziemców. Był promotorem i recenzentem wielu prac studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, a pod swoje skrzydła przyjmował liczne grono uczniów, którym zawsze udzielał cennych wskazówek. Uwielbiał rozmawiać ze studentami na każdy możliwy temat, a uśmiech nigdy nie schodził z jego twarzy.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
bezchmurnie
21.4 ° C
21.7 °
18.4 °
35 %
4.6kmh
0 %
niedz.
23 °
pon.
25 °
wt.
26 °
śr.
28 °
czw.
31 °

NAJPOPULARNIEJSZE