To były wybory pełne emocji. Do ostatnich zielonogórskich komisji ważyły się losy kilku posłów. Znamy już jednak wszystkie nazwiska. Przede wszystkim wybory pokazały ogromną wygraną demokratycznej opozycji. Wszystkie senatorskie mandaty przypadły przedstawicielom Paktu Senackiego.
Exit Poll realizowany przez Ipsos dla województwa lubuskiego nieco się rozjechał. Wczoraj wieczorem informował o 42% poparcia dla Koalicji Obywatelskiej i 24% dla PiS co jasno pokazywało 6 mandatów dla największej partii opozycyjnej. Rzeczywistość okazała się jednak nieco inna.
Koalicja Obywatelska wygrała te wybory i to w sposób przekonujący zdobywając 195 tys. głosów (37,73%), a wynik Elżbiety Anny Polak był imponujący. Pobiła rekord Stefana Niesiołowskiego z 2007 roku i zdobyła rekordowe 78 475 głosów. Partia ostatecznie uzyskała pięć mandatów. Poza byłą marszałek województwa posłami zostali Waldemar Sługocki, Krystyna Sibińska, Robert Dowhan oraz Katarzyna Osos.
O te dwa ostatnie mandaty toczył się pojedynek do samego końca. Zdecydowały obwody z Zielonej Góry. Obecna posłanka Katarzyna Osos wygrała ostatecznie o 112 głosów z burmistrzem Krosna Odrzańskiego Markiem Cebulą, który uzyskał również świetny wynik 11 720 głosów, przeskakując dwie osoby, które miały wyższe miejsce na liście od niego.
Prawo i Sprawiedliwość, mimo iż wygrywa wybory w całym kraju traci władzę i dwóch doświadczonych parlamentarzystów Elżbietę Płonkę oraz Jacka Kurzępę. Do Sejmu RP dostali się Marek Ast, Władysław Dajczak, Jerzy Materna… oraz skompromitowany Łukasz Mejza.
Oskarżany o oszukiwanie rodziców chorych dzieci i wyłudzenia unijnych dotacji prowadził kampanię negatywną skierowaną do Donalda Tuska. Wywiesił również tysiące nielegalnych tablic, banerów oraz plakatów. Można je zgłosić TUTAJ. W naszym województwie zdobył jednak 10 162 głosy.
Sukces osiągnęła Trzecia Droga. W Sejmie RP będą ich reprezentować Maja Nowak z bardzo dobrym indywidualnym wynikiem jak na debiutantkę (25 109) oraz lider ludowców Stanisław Tomczyszyn. To oznacza, że prawdopodobnie pożegna się z fotelem wicemarszałka województwa lubuskiego.
Na ostatni mandat w województwie załapała się Anita Kucharska-Dziedzic z Nowej Lewicy. Jednak jej wynik jest o prawie 7500 gorszy niż cztery lata temu. Pomimo zdobycia prawie 16 tys. głosów z parlamentem żegna się lider Konfederacji Krystian Kamiński.
Tylko początkowo zaciekła była bitwa o Senat RP na północy województwa. Po podliczeniu 100% obwodów okazało się, że Władysław Komarnicki (KO) bez większych problemów wygrał ze starostą sulęcińskim Tomaszem Jaskułą. Mandat senatorski zdobyli również gen. Mirosław Różański oraz Wadim Tyszkiewicz.
Najbliższe tygodnie będą niezwykle ciekawe. Szykuje nam się zmiana rządzącej koalicji i wybór nowego premiera.
💸 Wspieraj nasze media na Patronite
https://patronite.pl/wlubuskie
Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)