piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościGubin19 nielegalnych cudzoziemców zatrzymanych na terenie woj. lubuskiego

19 nielegalnych cudzoziemców zatrzymanych na terenie woj. lubuskiego

Na początku grudnia funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mają pełne ręce roboty. Na terenie województwa lubuskiego w pierwszych dniach miesiąca zatrzymali 19 nielegalnych cudzoziemców.

Jak czytamy w komunikacie Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej:

Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach zatrzymali 2 grudnia do kontroli jadącego w kierunku Niemiec volkswagena. Kierowcą auta na czeskich numerach rejestracyjnych był 31-letni obywatel Ukrainy, który przewoził dwóch obywateli Turcji. Obywatel Ukrainy oświadczył, że dzień wcześnie zabrał ze Słowacji 2 obywateli Turcji i za 250 euro miał ich zawieźć do Niemiec. Cała trójka została zatrzymana. Obywatele Turcji za nielegalny pobyt w Polsce oraz niezgodne z prawem przekroczenie granicy państwowej, jak również za usiłowanie nielegalnego przekroczenia polsko-niemieckiej granicy państwowej. Natomiast obywatel Ukrainy za pomocnictwo w popełnieniu przestępstwa. Wobec obywateli Turcji wszczęte zostało postępowanie, na podstawie którego będą musieli opuścić strefę Schengen. Do czasu wydalenia przebywać będą w ośrodku dla cudzoziemców.

Zatrzymani w Gubinie

Kolejnego dnia (03.12) funkcjonariusze Straży Granicznej z Zielonej Góry zatrzymali w Gubinie do kontroli mercedesa na czeskich numerach rejestracyjnych. Kierowca auta 36-letni Czech autem przewoził 4 cudzoziemców podających się za obywateli Syrii (żaden nie posiadał przy sobie dokumentu tożsamości). Jak się okazało, cudzoziemcy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Republiki Czeskiej i mogli tam legalnie przebywać, jednak od razu udali się w dalszą drogę do Niemiec. Obywatele Syrii, jak obywatel Czech zostali zatrzymani. Obywatela Czech przesłuchano w charakterze podejrzanego i przedstawiono mu zarzut pomocnictwa w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom. Na poczet przyszłej kary zabezpieczono od niego 5 tysięcy złotych. Obywatele Syrii usłyszeli zarzut usiłowanie bezprawnego przekroczenia granicy państwowej, przyznali się do stawianych im zarzutów i dobrowolnie poddali się karze 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. W ramach readmisji zostali przekazani do Czech.

Złożyli wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce

Tego samego dnia (03.12) funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko – Niemieckiej Placówki Świecku skierowali do kontroli samochód Chrysler Grand Voyager, którego kierowcą był 29-letni obywatel Rosji. Podczas kontroli cudzoziemiec okazał również decyzję wydaną rok temu przez Komendanta PSG w Terespolu o zobowiązaniu cudzoziemca do wyjazdu z Polski, którą cudzoziemiec zlekceważył i nie opuścił naszego kraju. Ponadto jak ujawnili funkcjonariusze jego pasażerami było 6 obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej, którzy 30 listopada 2022 roku złożyli wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce. Kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom, a także w celu przymusowego wykonania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do wyjazdu z Polski. Pozostali cudzoziemcy zostali poinformowani, że na podstawie obowiązujących przepisów muszą pozostać w Polsce lub zrezygnować z toczącego się w ich sprawie postępowania uchodźczego.

8 osób w osobowym aucie jechało do Niemiec

Natomiast dzisiaj (05.12) w nocy funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach zatrzymali 7 obywateli Turcji, którzy udawali się do Niemiec. Młodzi mężczyźni podróżowali osobowym Renault, którego kierowcą był 54-letni obywatel Ukrainy. Zatrzymani obywatele Turcji wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami usiłowali przekroczyć granicę z Polski do Niemiec wbrew obowiązującym przepisom, nie posiadając przy sobie wymaganych dokumentów. W paszportach tych osób znajdowały się serbskie stemple wjazdowe, świadczące o tym, iż cudzoziemcy skorzystali z tzw. Szlaku Bałkańskiego, prowadzącego przez Węgry, Słowację, Czechy i Polskę do Niemiec. Wobec obywateli Turcji wszczęte zostało postępowanie mające na celu zobowiązanie cudzoziemców do powrotu do swojego kraju. Natomiast obywatel Ukrainy odpowie za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy z Polski do Niemiec. Za to przestępstwo grozi mu nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się tutaj twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA GUBIN

Gubin
zachmurzenie duże
19.3 ° C
19.6 °
16.7 °
61 %
2.2kmh
91 %
pt.
31 °
sob.
24 °
niedz.
21 °
pon.
21 °
wt.
18 °

NAJPOPULARNIEJSZE