piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościZielona Góra20 pilotów do autobusów komunikacji miejskiej dla osób niewidomych

20 pilotów do autobusów komunikacji miejskiej dla osób niewidomych

Polski Związek Niewidomych w Zielonej Górze otrzymał od miasta 20 pilotów do autobusów komunikacji miejskiej. Dzięki temu 20 zielonogórskich osób niewidomych będzie mogło poruszać się samodzielnie autobusami MZK bez dodatkowej pomocy innych pasażerów.

Coraz więcej miast dostrzega konieczność dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami, także niewidomych lub niedowidzących. W związku z tym Urząd Miasta Zielona Góra przekazał zielonogórskiemu Polskiemu Związkowi Niewidomych 20 pilotów do autobusów komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Piloty działają w taki sposób, że poprzez ich naciśnięcie na przystankach autobusowych zostaną uruchomione komunikaty głosowe o tym, jaki autobus właśnie wjechał na przystanek oraz w jakim kierunku jedzie. Inny przycisk będzie uruchamiać komunikaty dotyczące autobusów, które dopiero są w drodze do konkretnego przystanku.

Takie urządzenie umożliwia osobom niewidomym oraz niedowidzącym korzystanie z komunikacji miejskiej bez pomocy osób trzecich. Nawet jeśli były one w stanie samodzielnie dojść na przystanek, musiały pytać innych podróżnych o rozkład jazdy, teraz już nie będzie takiej potrzeby.

Prezes Polskiego Związku Niewidomych w Zielonej Górze poinformował, że tych 20 pilotów trafi do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, które są samodzielne i będą korzystać z podarowanych im urządzeń. Związek nie chce, aby piloty służyły tylko jako brelok do kluczy.

Takie rozwiązanie wprowadziły już inne polskie miasta m.in. Stalowa Wola, Częstochowa, Inowrocław czy Łódź.


✅ Udostępnij, skomentuj i polub – razem tworzymy Wiadomości Lubuskie.

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
16.7 ° C
16.7 °
16.2 °
70 %
1.9kmh
64 %
pt.
31 °
sob.
22 °
niedz.
22 °
pon.
21 °
wt.
21 °

NAJPOPULARNIEJSZE