czwartek, 20 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościAfera u Wojewody: Kupowano środki ochrony po zawyżonych cenach?

Afera u Wojewody: Kupowano środki ochrony po zawyżonych cenach?

Kilka dni temu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli na temat wydatkowania środków publicznych przez Lubuski Urząd Wojewódzki w 2021 roku. Okazuje się, że przy zakupie środków ochrony osobistej skarb państwa mógł stracić nawet 63,5%, a wydano na to ponad 1,35 mln zł.

Dokument dotyczy wydatkowania środków publicznych w 2021 roku, jednak kontrolerów zainteresowały postępowania na zakup środków ochronnych służących przeciwdziałaniu COVID-19. Chodzi o dwa postępowania.

W ramach dwóch umów z 18 października oraz 3 grudnia 2021 r., dokonano z naruszeniem zasad należytego gospodarowania środkami publicznymi (…) Przyczyną powyższego był brak rzetelnego i aktualnego rozpoznania rynku umożliwiającego wybór dostawcy oferującego najkorzystniejsze ceny środków ochrony indywidualnej – czytamy w raporcie NIK.

Oba postępowania opiewają na ponad 1,35 mln zł. NIK zarzuca Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu, że pomimo znacznej kwoty zamówień, zaniechano poszukiwania profesjonalnych dostawców specjalizujących się w dostawach m.in. środków ochrony indywidualnej, oferujących powszechnie te produkty na porównywalnych warunkach, ale w znacznie niższej cenie.

Wybrano zaś dostawcę, którego główny przedmiot działalności (według KRS) obejmuje uprawę zbóż – podsumowują kontrolujący.

Wszystkie te informacje sprawiły, że Najwyższa Izba Kontroli uznaje działania LUW jako korupcjogenne – W ocenie NIK dokonanie przedmiotowego zamówienia należy ocenić jako niegospodarne, a okoliczności wyboru dostawcy wyczerpują znamiona korupcjogennego mechanizmu dowolności – znajdujemy w informacji z kontroli. (dalsza część artykułu pod zdjęciami)

Co gorsza, NIK oszacował również, jaką stratę mógł ponieść skarb państwa na takim załatwieniu sprawy. Wynika z tego, że od trzech podmiotów będących dostawcami środków ochrony osobistej cena mogła być niższa o 63,5%, czyli prawie 862 tys. zł.

Raport na stronach NIK pojawił się dopiero w zeszłym tygodniu, ale wystąpienia pokontrolne wpłynęły do LUW już 11 kwietnia 2022 r. Od tego momentu nie słyszymy o żadnym zawiadomieniu prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, a w grę może wchodzić korupcja na najwyższych stanowiskach zajmowanych przez funkcjonariuszy Prawa i Sprawiedliwości. Cały raport dostępny jest TUTAJ

Rozmawiamy z jednym z byłych pracowników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który prosi o zachowanie anonimowości – Tam było więcej kontaktów pomiędzy wspomnianym rolnikiem, a wojewodą. Przez 10 lat nie pamiętam jednak tak miażdżącego raportu NIK – mówi w rozmowie z nami.

Pieniądze na zakup środków ochronnych służących przeciwdziałaniu COVID-19, miały pochodzić z funduszy podległych bezpośrednio dyrektorowi generalnemu Romanowi Sondejowi, a za prawidłowe ich wydatkowanie odpowiedzialny był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, którym z kolei zarządza Waldemar Gredka. (dalsza część artykułu pod zdjęciem)

O całej sprawie na konferencji prasowej poinformowali członkowie Platformy Obywatelskiej.

– Uszczuplono majątek Lubuszan o około 800 tys. zł. Wojewoda otrzymał już wystąpienia pokontrolne – nie mamy żadnego odniesienia się do tej kontroli i podjętych działań. Chcemy jako posłowie ziemi lubuskiej, że jeżeli dokonano przestępstwa to, żeby winni zostali ukarani – mówiła na konferencji prasowej posłanka Katarzyna Osos.

Informacje przekazane przez organ kontrolny sprawiły, że lubuscy posłowie planują zawiadomić prokuraturę. Taką informację przekazał dzisiaj Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma w swoim portfolio takie rzeczy jak zakup respiratorów od handlarza bronią, ale nie chcemy się odnosić tylko doniesień prasowych, ale też do raportu NIK. Razem z posłankami Katarzyną Osos oraz Krystyną Sibińską złożymy wniosek do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w kwestii działalności Pana Wojewody – mówił parlamentarzysta.

Wysłaliśmy zapytania w tej sprawie do rzeczników prasowych NIK oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


🔥 Chcesz, abyśmy dodali twój news?
e-mail: wiadomosci@smartpress.pl

✅ Chcesz, aby pojawiła się twoja reklama?
e-mail: reklama@smartpress.pl

Dyskusja (musisz być zalogowana/y na Facebooku)

- Reklama -
POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -

POGODA ZIELONA GÓRA

Zielona Góra
zachmurzenie umiarkowane
13.4 ° C
14.5 °
13.4 °
98 %
2.3kmh
82 %
śr.
13 °
czw.
24 °
pt.
30 °
sob.
22 °
niedz.
23 °

NAJPOPULARNIEJSZE